Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Ransomware v roce 2022. Ransomwarové gangy Hive, LockBit a BlackCat postupně napadají stejné sítě. Studie VMware varuje před útoky pomocí falešných video a audio záznamů. Jaký docházkový systém si vybrat, když nechci sledovat zaměstnance, ale potřebuji splnit zákonné povinnosti? Jak se stavět k metaverzu. IDC analyzuje, jaká je inflace v IT – a jak se s ní vypořádat.
Vedoucí pracovníci by měli zbystřit. Přinášíme přehled, který shrnuje zjištění zprávy o trendech v ransomwaru v roce 2022 v regionu EMEA a ověřené postupy, jak vyhrát boj s ransomwarem.
Společnost Sophos ve studii „Vícenásobné útoky: Zřejmé a aktuální nebezpečí“ od týmu Sophos X-Ops Active Adversary uvádí, že Hive, LockBit a BlackCat, tři významné ransomwarové gangy, postupně napadly stejnou síť. První dva útoky proběhly během dvou hodin a třetí útok se uskutečnil o dva týdny později. Každý z ransomwarových gangů zanechal vlastní požadavek na výkupné a některé soubory byly trojnásobně zašifrované.
Společnost VMware na konferenci Black Hat USA 2022 zveřejnila svou osmou výroční zprávu Global Incident Response Threat Report. 65 % obránců uvádí, že kybernetické útoky zesílily od ruského vpádu na Ukrajinu. Studie také popisuje nově vznikající hrozby, jako jsou podvodné syntetické audio a video nahrávky vytvořené s využitím umělé inteligence (tzv. „deepfakes“), útoky na rozhraní API a cílení na samotné bezpečnostní pracovníky.
Touto otázkou se zabývá stále více HR oddělení. Na jedné straně řeší povinnosti v oblasti podkladů pro mzdy, nároků na dovolenou, příchodů a odchodů do/z práce, povinných přestávek mezi směnami. Na druhé straně je pohodlí zaměstnanců, kteří čím dál méně akceptují jakékoli omezování kvůli neoblíbené administrativě. Nemluvě o strachu ze zbytečné kontroly.
Do pojmu metaverzum se aktuálně vejde leccos: může se jednat o konkrétní projekt provozovatele Facebooku, prostředí virtuální reality přístupné pomocí speciálních brýlí i prostě další stupeň evoluce internetu, jakýsi Web 3.0, který půjde „za“ samotný mobilní přístup a sociální sítě. Musí např. metaverzum vedle speciálních zařízení zahrnovat i takové koncepty, jako jsou kryptoměny a jedinečné tokeny (NFT)? Nebo je metaverzum prostě jen spojením toho, co už celkem funguje i v praxi, třeba nějaký mix digitalizace podnikání, digitálních dvojčat a internetu věcí?
Inflace je přítomná všude kolem nás, takže také v IT. Zde jsme ji vlastně zaznamenali už s předstihem, když v době covidových uzávěrek a narušení dodavatelských řetězců začaly růst ceny hardwaru. Přitom celá desetiletí jsme byli zvyklí na to, že cena hardwaru (alespoň přepočtená na výpočetní výkon) klesá.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: