Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bezpečnost cloudu posílí serverless architektura. Trendy infrastruktury a provozu: oborové cloudové platformy a bezdrátové technologie. Trendy: předplacené služby, kontejnery, vliv rostoucích cen energií a experti se širším záběrem. Jak snížit náklady na provoz infrastruktury Kubernetes? Prokletý smartphone: nejen chyby, ale i špatné rozhodování.
V loni vydaném průzkumu KPMG mezi šéfy globálních korporací jich 58 % uvedlo, že jejich firmy jsou na kybernetický útok dobře připraveny. „To znamená, že téměř polovina ředitelů nepřímo přiznala, že mají v kyberbezpečnosti rezervy. Jestliže obranyschopnost není nejlepší ani ve všech velkých mezinárodních společnostech, tím spíš pokulhává v mnohých českých podnicích a úřadech. Problém obnažil i úspěšný květnový hackerský útok na Ředitelství silnic a dálnic,“ uvedl direktor technologického týmu české KPMG Tomáš Kudělka.
Šest trendů, jež budou v příštích dvanácti až osmnácti měsících významně ovlivňovat oblast infrastruktury a provozu IT, představili analytici Gartneru.
Příští rok přinese zrychlení trendů, které se ve světě technologií a byznysu projevovaly již dříve. Podniky budou ještě více usilovat o energetickou úspornost a preferovat modely s platbou podle spotřeby namísto investičních výdajů. Pokračovat bude i snaha vyrovnat se s problémy dodavatelských řetězců a překonat závislost (lock-in) na jediném poskytovateli cloudu. Taková je prognóza roku 2023 podle společnosti Pure Storage.
Kubernetes dnes představuje jednu z nejpopulárnějších technologií – což ukazuje třeba i poptávka po příslušných specialistech a jejich ohodnocení. Nicméně ne každá implementace tohoto systému je stejně efektivní a nevhodné volby mohou naopak znamenat, že se nasazení kontejnerů prodražit např. i proti klasické virtualizaci. Distribuované a škálovatelné prostředí Kubernetes umožňuje podnikům ušetřit náklady na zdroje/infrastrukturu, ale stejně tak je může konzumovat neefektivně.
Asi nikoho nepřekvapí, že za neustálou dostupnost smartphonu se platí tím, že práce na tom zařízení není příliš efektivní. Román na chytrém telefonu asi napíše málokdo a ani grafici zde zrovna nebudou mít ideální předpoklady. I další nevýhody tohoto zařízení jsou nasnadě. Už ani v adresním řádku prohlížeče není vidět skoro nic, což je jeden z důvodů, proč webové služby rozhodně doporučují, aby se k nim přistupovalo radši pomocí speciálních aplikací než z prohlížeče. (Tím se web se svou univerzálností staví na hlavu: pokaždé jiná aplikace.) Dalo by ale se zajít ještě dál, zda totiž vůbec stojí za to v konkrétním případě smartphone použít a radši nepočkat, až se člověk dostane k obstarožnímu PC…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: