Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
JavaScript Javu neporáží, to spíš tak jen vypadá. Velká data a velké výzvy pro OpenShift. Pomocník pro soulad lidí s přírodou.
Pozici nejpoužívanějšího jazyka si udržel JavaScript. V každoročním průzkumu JetBrains, kde vývojáři odpovídají na to, jaké tři jazyky užívají nejčastěji, vyšlo pořadí: JavaScript (39 %, loni 40 %), (Java 37 %, loni 34 %) a Python (31 %, růst z loňských 27 %). TypeScript vyskočil z loňských 9 % na letošních 12 %.
Umělá inteligence, strojové učení, velká data a jejich analýza – to jsou dnes velmi často skloňované termíny, které zahrnují rychle se vyvíjející oblasti a technologie, po kterých je v IT vysoká poptávka. Výzev, které tyto oblasti přináší a musí překonávat, je nespočet a spadají do mnoha kategorií, od těch vyloženě abstraktních matematických až po návrh specializovaného hardwaru umožňujícího výpočty urychlit.
„Jsme průkopníci ve výrobě kvalitních bioproduktů v oblasti bylin, čajů a koření. Pracujeme s ohledem k životnímu prostředí a s respektem vůči lidem. Snažíme se inspirovat ostatní a měnit svět k lepšímu. Podnikáme zodpovědně, a díky tomu můžeme do každého domova přinášet zdraví, pohodu a radost.“ Tak zní motto jihomoravské společnosti Sonnentor, které je již téměř třicet let průkopníkem ekologického zemědělství v ČR a dnes je předním výrobcem biočajů a biokoření.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: