abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ITBiz: Kdo zaplatí za nejhorší výpadek IT na světě?

    21. 7. 2024 | Redakce | Různé | 2183×

    Kdo zaplatí za nejhorší výpadek IT na světě? Téměř polovinu svých pracovních úkolů svěřují zaměstnanci umělé inteligenci. Odvrácená strana agilního vývoje softwaru. Technologie baterií (3): Sodíková baterie s pevným elektrolytem se blíží k praktickému využití. Jak vybrat řešení úložiště pro trénování umělé inteligence. Dvouciferný růst trhu bezpečnostních produktů má pokračovat.

    Kdo zaplatí za nejhorší výpadek IT na světě?

    Pojišťovny samy utrpěly v souvislosti s výpadkem jedny z největších poklesů cen akcií. Někteří analytici se však domnívají, že širší IT sektor by mohl z výpadku profitovat.

    Téměř polovinu svých pracovních úkolů svěřují zaměstnanci umělé inteligenci

    Již téměř polovinu svých pracovních úkolů svěřují zaměstnanci umělé inteligenci, zjistil nejnovější průzkum společnosti Salesforce. Přestože se cítí nejlépe, když s AI přímo spolupracují, začínají AI důvěřovat i při svěřování samostatného plnění úkolů, které šetří čas, jako je psaní kódu, analýza dat a příprava textových dokumentů.

    Odvrácená strana agilního vývoje softwaru

    Agilní vývoj softwaru vznikl jako reakce na tradiční metody vývoje softwaru, které často vedly k prodlužování doby vývoje a problémům při změnách požadavků. V kontrastu s ním klade důraz na vývoj softwaru v krátkých cyklech s rychlejší zpětnou vazbou a průběžným zlepšováním. Pojďme se podívat na jeho přínosy, ale také na možná rizika s ohledem na reálné zkušenosti z českého IT prostředí. Zajímat by vás mohlo i to, jak se s nimi vypořádat.

    Technologie baterií (3): Sodíková baterie s pevným elektrolytem se blíží k praktickému využití

    Sodíkové baterie s pevným elektrolytem by oproti technologii Li-Ion mohly poskytnout řadu výhod. Sodík je podstatně levnější než lithium a baterie s pevným elektrolytem se obecně pokládají za bezpečnější. Problémem je dosud ovšem výroba těchto zařízení v průmyslovém měřítku.

    Jak vybrat řešení úložiště pro trénování umělé inteligence (Pure Storage)

    Většina podniků má již úložiště nějak optimalizovaná s ohledem na typ dat a způsob jejich využívání. Trénování (školení, učení) umělé inteligence však bývá výjimkou, protože řada organizací se začala věnovat generativní AI nebo vývoji vlastních modelů AI až v nedávné době; většině z nich proto chybí větší zkušenosti.

    Dvouciferný růst trhu bezpečnostních produktů má pokračovat

    Celosvětové tržby z prodeje bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Dvojciferný růst má pokračovat minimálně do r. 2028. A všech 6 sledovaných kategorií zaznamenalo za loňský rok nárůst více než 10 %, vyplývá z nových údajů studie Worldwide Semiannual Security Products Tracker od IDC.

    Zprávičky

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.