V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Konica Minolta naučila kamery vidět dovnitř výrobků. Dokážou rozpoznat správné složení léků či potravin. Konsorcium LUMI-Q podepsalo smlouvu o zřízení kvantového počítače v ČR. Každý třetí útok ransomwaru na české firmy začíná zneužitím zranitelnosti. Přínosy AI v podnikových informačních systémech. Huawei Connect 2024: Chceme budovat infrastrukturu, která obstojí v budoucnosti. Laser změní izolant na polovodič.
Přítomnost nežádoucích materiálů, špatné složení nebo nedokonalé vakuové balení. To jsou příklady nedostatků, které není možné pouhým okem během výroby odhalit. Dokáží na ně ale upozornit nové kamerové systémy od Konica Minolta. Ty jsou vhodné především pro kontrolu výroby v potravinářském a ve farmaceutickém průmyslu, kde dosahují až 99% úspěšnosti v odhalování nedostatků.
Evropská unie učinila další krok směrem k posílení evropské kvantové výpočetní infrastruktury podpisem smlouvy na pořízení kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice, konkrétně v IT4Innovations národním superpočítačovém centru v Ostravě, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Smlouva byla podepsána mezi Společným evropským podnikem pro vysoce výkonné počítání (EuroHPC JU) a společností IQM Quantum Computers, která byla vybrána jako dodavatel tohoto unikátního zařízení.
Nejčastějším zdrojem ransomwarových útoků na české společnosti v roce 2023 bylo zneužití zranitelnosti. Firmy se na kybernetické útoky připravují, ale stále nedostatečně – pouze 57 % z nich zálohuje data a 42 % zaměstnává specialisty na kybernetickou bezpečnost nebo provozuje interní SOC. Ještě hůře na tom jsou české firmy s plány obnovy nebo plány na zachování kontinuity provozu, které má pouze pětina z nich. Vyplývá to ze zprávy Stav ransomwaru v České republice 2024, kterou zveřejnila společnost Sophos.
Téma umělé inteligence v informačních systémech se stává stále aktuálnějším, ať už jde o aplikace v komerční sféře nebo ve veřejné správě. Jaké výhody přináší integrace AI do podnikových systémů, jak AI mění pracovní procesy a jaké konkrétní přínosy přináší uživatelům, nám přiblíží Michal Polák, vedoucí oddělení vývoje aplikačního software ve společnosti Gordic. Společnost je českých tvůrcem a dodavatelem informačních systémů, jeho platformu GINIS využívá více než 6 000 organizací české veřejné správy.
Každoroční konference Huawei Connect pořádaná technologickým gigantem Huawei v Šanghaji má za sebou finále. Mottem letošního ročníku bylo Amplify Intelligence a diskutující tak probírali především témata efektivního využívání digitálních technologií a umělé inteligence napříč různými odvětvími. Třídenní událost nabídla účastníkům pestrý program, zahrnující více než 20 summitů, 80 tematických sezení a přes 120 otevřených prezentací.
Izolanty se často dají přeměnit na materiály elektricky vodivé nebo na polovodiče vnášením dopantů (nečistot) do jejich mřížky. Další možností je „přestavba“ struktury materiálu vysokým tlakem (což je ovšem postup s velmi omezeným technologickým využitím). Vědci University of Trento, University of California Berkeley a Lawrence Berkeley National Laboratory nyní navrhl třetí cestu přeměny izolantu na polovodič. Zjistili, že vystavením izolačního materiálu ultrarychlým laserovým pulzům (10 femtosekund, 10 na -15 s) je možné změnit pohyb elektronů. Použitým materiálem byl selenid titaničitý TiSe2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: