Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Konica Minolta naučila kamery vidět dovnitř výrobků. Dokážou rozpoznat správné složení léků či potravin. Konsorcium LUMI-Q podepsalo smlouvu o zřízení kvantového počítače v ČR. Každý třetí útok ransomwaru na české firmy začíná zneužitím zranitelnosti. Přínosy AI v podnikových informačních systémech. Huawei Connect 2024: Chceme budovat infrastrukturu, která obstojí v budoucnosti. Laser změní izolant na polovodič.
Přítomnost nežádoucích materiálů, špatné složení nebo nedokonalé vakuové balení. To jsou příklady nedostatků, které není možné pouhým okem během výroby odhalit. Dokáží na ně ale upozornit nové kamerové systémy od Konica Minolta. Ty jsou vhodné především pro kontrolu výroby v potravinářském a ve farmaceutickém průmyslu, kde dosahují až 99% úspěšnosti v odhalování nedostatků.
Evropská unie učinila další krok směrem k posílení evropské kvantové výpočetní infrastruktury podpisem smlouvy na pořízení kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice, konkrétně v IT4Innovations národním superpočítačovém centru v Ostravě, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Smlouva byla podepsána mezi Společným evropským podnikem pro vysoce výkonné počítání (EuroHPC JU) a společností IQM Quantum Computers, která byla vybrána jako dodavatel tohoto unikátního zařízení.
Nejčastějším zdrojem ransomwarových útoků na české společnosti v roce 2023 bylo zneužití zranitelnosti. Firmy se na kybernetické útoky připravují, ale stále nedostatečně – pouze 57 % z nich zálohuje data a 42 % zaměstnává specialisty na kybernetickou bezpečnost nebo provozuje interní SOC. Ještě hůře na tom jsou české firmy s plány obnovy nebo plány na zachování kontinuity provozu, které má pouze pětina z nich. Vyplývá to ze zprávy Stav ransomwaru v České republice 2024, kterou zveřejnila společnost Sophos.
Téma umělé inteligence v informačních systémech se stává stále aktuálnějším, ať už jde o aplikace v komerční sféře nebo ve veřejné správě. Jaké výhody přináší integrace AI do podnikových systémů, jak AI mění pracovní procesy a jaké konkrétní přínosy přináší uživatelům, nám přiblíží Michal Polák, vedoucí oddělení vývoje aplikačního software ve společnosti Gordic. Společnost je českých tvůrcem a dodavatelem informačních systémů, jeho platformu GINIS využívá více než 6 000 organizací české veřejné správy.
Každoroční konference Huawei Connect pořádaná technologickým gigantem Huawei v Šanghaji má za sebou finále. Mottem letošního ročníku bylo Amplify Intelligence a diskutující tak probírali především témata efektivního využívání digitálních technologií a umělé inteligence napříč různými odvětvími. Třídenní událost nabídla účastníkům pestrý program, zahrnující více než 20 summitů, 80 tematických sezení a přes 120 otevřených prezentací.
Izolanty se často dají přeměnit na materiály elektricky vodivé nebo na polovodiče vnášením dopantů (nečistot) do jejich mřížky. Další možností je „přestavba“ struktury materiálu vysokým tlakem (což je ovšem postup s velmi omezeným technologickým využitím). Vědci University of Trento, University of California Berkeley a Lawrence Berkeley National Laboratory nyní navrhl třetí cestu přeměny izolantu na polovodič. Zjistili, že vystavením izolačního materiálu ultrarychlým laserovým pulzům (10 femtosekund, 10 na -15 s) je možné změnit pohyb elektronů. Použitým materiálem byl selenid titaničitý TiSe2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: