Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ochrana dat z pohledu Veeam. Která jsou nejprodávanější zařízení pro kancelářský tisk. Průzkum CxO: Zastaralé technologie a nedostatek dovedností brzdí digitální transformaci a modernizaci IT. Jaké notebooky a PC se nyní nejvíce prodávají? Koronavirové akvizice – kdo koho koupí v ICT? Cisco Nokii?
Studie Veeam 2020 Data Protection Trends Report naznačuje, že podniky po celém světě pracují na digitální transformaci, ale potýkají se se zastaralými řešeními na ochranu a správu jejich dat. Kromě toho je alarmující nedostatek personálu pro práci na nových úkolech (25 % odpovědí) a nedostatek schopností či odborných znalostí IT personálu (44 % odpovědí). Jak je na tom z pohledu Veeam Česká republika jsme se ptali Martina Štětky, regionálního ředitele Veeam Software pro střední a východní Evropu.
Jaké tiskárny a multifunkce patří v současné době na českém trhu mezi nejprodávanější? Oslovili jsme přední výrobce a zjišťovali, co se nejlépe prodává ve firemním sektoru i pro domácí kanceláře.
Studie Veeam 2020 Data Protection Trends Report naznačuje, že podniky po celém světě pracují na digitální transformaci, ale potýkají se se zastaralými řešeními na ochranu a správu jejich dat. Ochrana dat se musí posunout na vyšší úroveň inteligence, aby podporovala transformační potřeby a nasazování hybridních a multi-cloudových řešení.
Které modely přenosných i stolních počítačů patří v současné době mezi nejprodávanější v korporátním sektoru i pro domácí kanceláře? Svoje aktuální bestsellery představují společnosti Acer, Dell, Fujitsu a Lenovo.
Rob Cox se ve svém komentáři pro Reuters zabývá otázkou, jaké akvizice vyvolá koronavirová krize. Po krizích pravidelně dochází k tomu, že poražené firmy jsou – relativně levně – kupovány vítězi. Koronavirus z tohoto hlediska k ICT nemá na první pohled zvláštní vztah – jistě došlo k narušení dodavatelských řetězců, výroby i poptávky z koncového i podnikového sektoru, zasaženy jsou však primárně jiné obory podnikání, eventuálně se krize (jako téměř vždy) může kvůli náhle problematickým úvěrům přenést do finančního sektoru. Jenže poslední vývoj v západním světě např. zesílil protičínské postoje. Z toho alespoň podle R. Coxe může vyplynout, že USA a/nebo EU nyní nebudou bránit fúzím, které by jinak neprošly kvůli souvisejícímu omezení konkurence na trhu. Do hry vstoupí i obavy, aby slabší hráče nakonec ještě nekoupili čínští investoři.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: