V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Cisco Talos: zločinci se z ulic přesouvají do bezpečnějšího kyberprostoru. Lenovo Z13: Změny pro produktivní mobilitu. Acronis Cyber Protect Home Office: 20 let na českém trhu. Jak meshed cloudy uvolní potenciál edge computingu. Pure Storage rozšiřuje své výzkumné a vývojové centrum v České republice. Krychlový arsenid boru by mohl konkurovat křemíku.
Oblast kyberzločinu byla po dlouhou dobu doménou vynikajících IT specialistů. V uplynulých letech jsme však svědky toho, jak se toto prostředí „liberalizuje“. Podle analýzy expertů kyberbezpečnostní agentury Cisco Talos se do segmentu počítačové a online kriminality přesouvá stále více „tradičních“ zločinců. Důvodem jsou nejen klesající nároky na technické vybavení, ale také menší riziko v porovnání například s pouličním prodejem drog.
V nové řadě notebooků Lenovo ThinkPad Z najdete v nabídce jak třináctipalcové modely Z13, tak šestnáctipalcové Z16. Jak naznačují ceny, začínající kolem 50 tisíc bez DPH za slabší stroje a překračující 80 tisíc za ty nejvýkonnější, jde v nabídce Lenova o prémiovou řadu. Zda vysoké ceně odpovídá i užitná hodnota jsme si ověřili na modelu ThinkPad Z13 Gen 1.
Aktuální verze produktu přináší další vylepšení. K nim se řadí především možnost stahování cloudových záloh do lokálního umístění.
Uvažování nad rámec tradičních architektur umožňuje propojení typu edge-to-edge, a plnou transformaci podniků, průmyslových odvětví i společnosti.
Společnost Pure Storage oznámila rozšíření svého pražského výzkumného a vývojového centra a dalších aktivit v České republice. Praha jakožto významný technologický hub zaujala společnost Pure Storage zejména svou strategickou polohou stejně jako širokou nabídkou talentovaných specialistů a kvalitním vzdělávacím systémem. Své výzkumné a vývojové centrum zde založila na jaře roku 2020 a během dvou let své existence a rozvoje přilákala řadu špičkových talentů z České republiky i ze zahraničí. Od otevření centra dokonce zdvojnásobila počet svých technických expertů a v letech 2023 a 2024 plánuje růst podobným tempem.
Jak ukázaly nové experimenty, které provedli vědci z Massachusetts Institute of Technology, University of Houston, University of Texas (Austin) a Boston College. krychlový arsenid bóru BAs omezení [křemíku ani arsenidu gallia] nemá: vede stejně dobře elektrony i díry a má také lepší tepelnou vodivost. Až dosud byl problém tento materiál připravovat v nějaké standardizované kvalitě; to se novými postupy podařilo překonat, i když dosud není znám žádný postup, který by umožňoval výrobu v průmyslovém měřítku. To znamená nejen dostatečně levně, ale i v dostatečné kvalitě/čistotě materiálu (pro průmyslově vyráběný křemík dosahuje čistota vyjádřená v procentech až „deseti devítek“).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: