V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Modernizovaný Dell EMC VxRail s vyšším výpočetním výkonem a flexibilnějším úložištěm. Rojová inteligence přináší do strojového učení decentralizaci a anonymizaci dat. Kvantové počítače – jak vybírat poskytovatele? Sophos: ransomware nejvíce zasáhl sektor vzdělávání. České školství vychovává málo softwarových inženýrů.
Společnost Dell Technologies představila nové, výkonnější systémy hyperkonvergované infrastruktury (HCI) Dell EMC VxRail založené na nedávno uvedených serverech Dell EMC PowerEdge. Dell vydává také inovovaný software a představuje dynamické nody, které zákazníkům VxRail umožní efektivněji využívat stávající prostředky a podporovat náročné pracovní zátěže.
Čím více senzorů a aplikací je dnes provozováno, tím více vzniká dat. Čím více vzniká dat, tím více je zapotřebí používat umělou inteligenci, abychom je mohli analyzovat. Proto se odborníci v posledních letech pokoušejí najít vhodné řešení. Vyvinuli systémy pro strojové učení, pokročilou inteligenci založenou na neuronových sítích a také se zabývají rojovým učením (swarm learningem). Právě tento způsob v poslední době díky společnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE) nabral na obrátkách. Nabízí nejen možnost, jak vyřešit „hlad“ po velkých výpočetních výkonech, ale také pracuje decentralizovaně, algoritmy se samy zdokonalují a data jsou anonymizována, což je dnes nezbytností.
Stále více studií a doporučení se už zabývá přímo tím, jak by firmy měly kvantové počítače začlenit do svého podnikání.
Sophos zveřejnil studii „State of Ransomware in Education 2021“, která se zabývá rozsahem a dopadem ransomwarových útoků na vzdělávací instituce po celém světě v roce 2020.
V českých centrech pro výzkum a vývoj (R&D) chybějí tisíce IT a elektrotechnických expertů. Důvodem je rostoucí počet projektů situovaných do České republiky i nedostatečně pružné školství. Firmy proto musí i nadále spoléhat na inženýry z ciziny. I přes vyšší náklady se jim však jejich nábor vyplácí.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: