Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
E-government v časech pandemie selhal. SAP rozšiřuje největší celosvětovou síť podniků. Víceúčelová aplikace SAP Fiori od Atosu. Mají státní orgány vstupovat do soukromých interních systémů? Pro rychlost i jistotu.
Leonid Bershidsky uvedl ve svém komentáři pro Bloomberg, že covidová krize ukázala nefunkčnost e-governmentu v mnoha zemích – včetně zemí (technologicky) vyspělých, kde se něco takového neočekávalo.
SAP v rámci letošního ročníku virtuální konference Sapphire Now 2021 novou vizi, jejímž cílem je vytvoření podnikatelské komunity. Prvním krokem je propojení současné sítě SAP Business Network se sítěmi Ariba Network, SAP Logistics Business Network a SAP Asset Intelligence Network, což dohromady obnáší více než 5 a půl milionu organizací.
Nový služební zákon vnesl pořádek do hodnocení zaměstnanců, pro státní instituce však přináší mimo jiné dodatečné povinnosti. S těmi se musela vypořádat i Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Původní proces, který zahrnoval vyplňování dokumentů, přepisování údajů a zakládání mnoha složek se však při více než 8 000 zaměstnancích ukázal jako neudržitelný.
Státní bezpečností orgány některých zemí vstupují do interních softwarových systémů soukromých firem a organizací. Snaží se tak z hackery napadnutých informačních systémů odstranit potenciálně škodlivé programové kódy. To vše provádí nejen ze svých serverů, ale i navzdory tomu, že to organizace neví, nebo si to možná nepřejí. Tímto chováním otevírají Pandořinu skříňku. Je to v pořádku? Kam až může státní orgán zajít vůči soukromému subjektu? Neposouvají se hranice až příliš daleko?
Do tří dnů získat až 75 % z celkové fakturované částky! Právě to umožňuje firmám partner systémů Helios – Fintech Roger. Vše probíhá plně automaticky přímo v systému Helios Orange. Roger však na základě vlastních dat umožňuje ověřit i finanční zdraví, a to aktuálně u 386 212 firem. Jak to funguje?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: