Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Bezpečnost platformy Kubernetes v roce 2023. Roadshow SWS se zastávkou v Praze. Moderní chatboty inspirují k modifikovaným verzím Turingova testu. HPE rozšiřuje portfolio Alletra o nové služby pro ochranu souborů, bloků a dat. Rozvoj metaverza podnítí zájem o vysokorychlostní připojení.
Přestože je Kubernetes stále relativně mladou technologií, v posledních několika letech se míra jejího nasazování prudce zvýšila a tato platforma pro orchestraci kontejnerů se stala základním kamenem mnoha iniciativ digitální transformace. I když se organizace s používáním této technologie v produkčním prostředí již vyrovnaly, stále přetrvávají obavy ohledně nejlepších způsobů zabezpečení kontejnerizovaných úloh. Studie společnosti Red Hat s názvem „Stav bezpečnosti Kubernetes v roce 2023“ se zabývá konkrétními bezpečnostními riziky, kterým organizace čelí v souvislosti s nativně cloudovým vývojem, včetně rizik pro jejich dodavatelský řetězec softwaru, a způsoby, jak tato rizika zmírňují, aby ochránily své aplikace a prostředí IT.
SWS, jeden z největších distributorů ICT techniky u nás, v rámci své Roadshow objel společně se svojí dceřinou společností Entec Solutions doslova celé Česko a 18. dubna se zastavil v Praze.
Popularita ChatGPT, nadšení, ale současně i omezení stávajících modelů tohoto typu, která v důsledku rozsáhlých možností testování vycházejí najevo. Výzkumníci reagují i publikováním řady spíše teoretických úvah o umělé inteligenci. Přitom samozřejmě nemohou chybět nápady vztahující se k Turingovu testu. Dva příspěvky k diskusi následují.
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila nové služby pomáhající s uchováním a obnovou souborů a blokových úložišť po datových haváriích. Podnikům střední třídy poskytují škálovatelnou službu, pomáhají eliminovat datová sila, snížit náklady a komplikovanost při využívání, a navíc zlepšují celkový výkon zpracování dat.
Metaverzum má potenciál definovat internet nové generace z hlediska zkušeností, funkčnosti a produkce obsahu, což přinese hluboký dopad na rozvoj celého odvětví ICT. Společnost Gartner předpovídá, že do roku 2026 stráví 25 % lidí alespoň jednu hodinu denně prací, nakupováním, studiem, socializací nebo zábavou v prostředí metaverza. Kromě toho očekává, že 30 % společností a organizací zde bude provozovat nějaké své produkty a služby. Přechodem od digitálních ke službám v metaverzu budou společnosti schopny rozšířit a posílit své obchodní modely novým směrem a zlepšit způsob práce svých zaměstnanců. Analytici Bloombergu předpovídají, že trh metaverza získá do roku 2024 hodnotu téměř 800 miliard USD, PwC odhaduje, že by do roku 2030 mohl dosáhnout 1,5 bilionu USD. Potenciál má je tedy obrovský, avšak o tom, jaké požadavky bude rozvoj metaverza klást na ICT infrastrukturu, můžeme jen spekulovat. Některé z nich jsou však již dnes zřejmé.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: