Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Musk převzal Twitter a propustil jeho vedoucí pracovníky. Cisco vylepšuje Webex a možnosti hybridní práce. Dell Technologies Forum 2022 se neslo na vlně inovací. Říjen Měsíc kybernetické bezpečnosti: Změňme přístup. Disky s heliem pro velká data a umělou inteligenci. Red Hat a IBM Research zlepšují automatizaci IT díky umělé inteligenci v Ansible.
Miliardář Elon Musk převzal kontrolu nad internetovou společností Twitter a propustil její vedoucí pracovníky. Informovaly o tom světové agentury a list The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje. Nejbohatší muž světa podle nich dokončil akvizici sociální sítě a okamžitě propustil mimo jiné jejího výkonného ředitele Paraga Agrawala. „Pták je osvobozen,“ napsal na svém twitterovém účtu Musk s odkazem na logo sociální sítě.
Společnost Cisco na své pravidelné virtuální konferenci WebexOne 2022 představila několik inovací ekosystému Webex. Významné aktualizace se dočkala komunikační sada Webex Suite. Její potenciál byl posílen nejen v oblasti zjednodušení správy, ale také zvýšením bezpečnosti obsahu díky tzv. zvukovým vodoznakům. Vyšší interoperabilitu podporuje partnerství se společností Microsoft a větší integrace zařízení Apple.
Dell Technologies Forum, každoroční technologická akce, se letos po dvou letech online scházení uskutečnila naživo 19. října v pražském O2 universu. Na místo dorazilo na tisíc zájemců o byznysové i produktové novinky z řad klientů a partnerů Dell Technologies či technologických nadšenců.
Opět tu máme Měsíc kybernetické bezpečnosti, období, které si každoročně vyhrazujeme pro zvyšování povědomí o online hrozbách, ve snaze učinit internet bezpečnějším místem pro práci i zábavu. Problém je v tom, že každý rok opakujeme ty samé otřepané rady, které většina lidí už dávno slyšela. Pozornost našich spolupracovníků máme vždy jen na krátkou dobu, takže bychom si měli být jisti, že je vyzbrojujeme co nejúčinnějšími radami, a ne je strašit, aby nepoužívali veřejné Wi-Fi sítě.
Pamětníci v oboru IT si jistě vybaví, že ještě před několika lety byla práce s daty úplně jiná. Před nástupem analytiky velkých dat a využívání umělé inteligence stačilo mít online pouze část dostupných dat. Mnohem větší část dat ležela nevyužívaná v offline archivech sestávajících z vyměnitelných médií, jako jsou pásky. To se nyní zásadně změnilo poté, co byla rozpoznána hodnota historických dat pro analytiku a jejich použití jako výchozího materiálu pro strojové učení. V datových centrech došlo k zásadní změně přístupu, protože už nestačí zapisovat archivovaná data na nejlevnější možná offline média, k nimž se přistupovalo jen zřídka. Dnes jsou archivy „aktivní“ a online data se v datových skladech a datových jezerech neustále čtou a zapisují. S velkými daty však vzrostla nejen potřeba větších kapacit. Trumfovým esem je nyní mít obrovské množství dat online: Má-li umělá inteligence poskytovat předpovědi v reálném čase, je nutné umět data přístupná online také co nejrychleji načítat. A právě tady vstupuje do hry prvek helium.
Red Hat a IBM Research představili Project Wisdom, zaměřený na vytvoření funkce inteligentního zpracování přirozeného jazyka pro Ansible a celé odvětví automatizace IT. Cílem projektu, který využívá model umělé inteligence, je zvýšit produktivitu vývojářů v oblasti automatizace IT a učinit ji dosažitelnější a srozumitelnější pro různé IT profesionály s odlišnými dovednostmi a zkušenostmi.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: