Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Největší chudáci v IT jsou specialisté technické podpory 1.stupně, kteří si na Ústecku vydělají rekordně nízkých 22 tisíc korun a v Praze a okolí jsou v IT jediní, kdo berou méně než 40 tisíc. Naopak nejlépe si žijí ředitelé IT (CIO/CTO), kteří si mohou vydělat v Praze až čtvrt milionu měsíčně a v regionech nedostanou méně než 80 tisíc. Nejlépe se ajťáci mají v Praze, Brně, Ostravě a v Plzni.
Výsledky rozsáhlého průzkumu, který mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v 8 oborech a 13 regionech České republiky, zveřejnila personální agentura Grafton Recruitment. Jednoznačně z něj vyplývá, že kvůli nedostatku zaměstnanců a konkurenčnímu boji mezi zaměstnavateli dále přetrvává tlak na zvyšování mezd. Oproti předchozím letům však tempo růstu zpomaluje. Nejvyšší meziroční přírůstky mezd byly zaznamenány u nejnižších pozic, a to napříč obory. Nejvíce zaměstnavatelům chybí lidé na řemeslnické a dělnické pozice a dále v technických oborech a informačních technologiích.
Německý Norimberk, od Prahy vzdálený 300 kilometrů (cca 3 hodiny autem, 4 hodiny busem), se během několika let stal díky odbornému veletrhu it-sa opět hlavním městem IT bezpečnosti. Ve čtyřech halách se sešlo 750 vystavovatelů z 25 zemí, ČR zde měla jeden ze 4 společných zemských pavilonů. Přednáškový program zahrnoval 350 přednášek, kongresová část sestávala ze 30 akcí a nechyběl ani pitch startupů.
Dvanáctý ročník odborné konference Docuride 2019 uspořádala 3. října u Prahy společnost Sabris. Jednotlivé přednášky se z různých úhlů pohledu věnovaly tomu, jak moderní technologie mění svět a jaké také proměňují byznys a podnikání. Úvodní přednáškou konferenci zahájil ekonom Vladimír Pikora, po něm vystoupil Jan Gábriš, CEO pořádající společnosti Sabris.
V roce 2022 bude podle odhadu Gartneru 75 % databází nasazeno nebo migrováno do cloudu. Nejčastějším způsobem provozu cloudových databází bude časem režim SaaS a za trend přesunu do cloudu mohou hlavně databáze využívané pro analytiku, ve spojení s umělou inteligencí a strojovým učením.
Firma Taktik, která se specializuje na dodávky infrastrukturních systémů, prezentovala zákazníkům s partnerskými dodavateli Lenovo, ExaGrid a PaloAlto Networks. Nutanix, software pro vytvoření hyperkonvergované architektury, ten zde dodává sama a točil se okolo něj už čtvrtý večer s Taktikem na Žižkovské věži v Praze.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: