Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.
Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.
Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.
Společnost Anthropic oznámila Projekt Glasswing a s ní související AI model Claude Mythos Preview. Jedná se o iniciativu zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, do které se zapojily velké technologické společnosti Amazon Web Services, Anthropic, Apple, Broadcom, Cisco, CrowdStrike, Google, JPMorganChase, Linux Foundation, Microsoft, NVIDIA a Palo Alto Networks. Anthropic věří, že nový AI model Claude Mythos Preview dokáže
… více »Firma Ojective Development vydala svůj nástroj pro monitorování a řízení odchozích síťových připojení Little Snitch i pro operační systém Linux. Linuxová verze se skládá ze tří komponent: eBPF program pro zachytávání provozu a webové rozhraní jsou uvolněny pod GNU GPLv2 a dostupné na GitHubu (převážně Rust a JavaScript), jádro backendu je proprietární pod vlastní licencí, nicméně zdarma k použití a redistribuci (cena přitom normálně … více »
Vojenské zpravodajství (VZ) se v březnu zapojilo do mezinárodní operace proti aktivitám hackerské skupiny APT28, která je spojovaná s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU a která přes slabě zabezpečené routery prováděla kybernetické útoky na státní a další organizace v ČR i zahraničí. Operaci vedl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a jejím cílem bylo odebrat útočníkům přístup k napadeným zařízením a ty následně … více »
Tvůrcem nejpopulárnější kryptoměny bitcoin, který se skrývá za pseudonymem Satoši Nakamoto (Satoshi Nakamoto), je britský kryptograf Adam Back. Na základě vlastní investigativní práce to tvrdí americký deník The New York Times (NYT). Několik indicií podle autorů jasně ukazuje na to, že Back a Nakamoto jsou stejný člověk. Jde mimo jiné o podobný odborný a osobnostní profil či totožné chyby a manýry v psaném projevu.
Google Chrome 147 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 147.0.7727.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. Přehled novinek v Chrome DevTools 145 až 147 také na YouTube.
Vývojáři z Laboratoří CZ.NIC vydali nové verze aplikací Datovka (Datovka 4.29.0, Mobilní Datovka 2.6.2). V případě desktopové verze přibyly možnosti projít všechny uložené zprávy, zkontrolovat časy expirací časových razítek a přerazítkovat datové zprávy, které lze v ISDS přerazítkovat. Novinkou je také možnost vytahovat myší ze seznamu ZFO soubory datových zpráv, tento úkon jde udělat i pomocí tlačítek Ctrl+C. Nová verze Mobilní Datovky přináší jen drobné úpravy.
MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.28.0. Z novinek lze vypíchnout novou třídu machine.CAN.
V roce 2024 se investice do datových center celosvětově více než ztrojnásobily. Nová generace diamantových tranzistorů pro výkonovou elektroniku. Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti. HP Amplify 2025: více než 80 produktů a služeb využívajících umělou inteligenci. Cloudové ERP od SAP má novou AI funkci. Vymysleli ji Češi.
Podle analýzy společnosti Savills investiční objem do datových center v roce 2024 raketově vzrostl, především díky rychlému vývoji umělé inteligence, cloud computingu a digitalizace napříč různými odvětvími. Soukromé investice tak dosáhly celosvětově rekordní hodnoty 2 486 miliard korun (99 miliard eur), což je více než trojnásobek oproti předchozímu roku.
Nový diamantový tranzistor vyvinutý vědci University of Glasgow, Princeton University a australské RMIT University překonává dosavadní omezení celé technologie a podle výzkumníků se svými parametry již blíží praktické využitelnosti. Mohl by najít uplatnění v odvětvích, kde je zapotřebí velkých napětí a současně záleží na energetické účinnosti, jako jsou energetické sítě nebo elektromobily.
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů.
Společnost HP na své výroční konferenci HP Amplify oznámila nové produkty a služby: více než 60 osobních počítačů, tisková řešení s AI pro malé a střední podniky, ale i vylepšení platformy Workforce Experience Platform. Všechny novinky byly vytvořené s cílem podpořit růst firem a posílit profesní naplnění zaměstnanců.
Společnost SAP představila balíček AI novinek pro své cloudové ERP. Jeho součástí je i funkce Easy Filter, za kterou stojí tým brněnských vývojářů. Podnikům umožní pracovat s databázemi v přirozeném jazyce a vyhledávat informace prostřednictvím několika různých kritérií. AI nástroj je nyní k dispozici všem zákazníkům softwarové společnosti, kteří využívají řešení SAP S/4HANA Public Cloud.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: