Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Lhůtu pro zavedení směrnice NIS2 zatím splnilo pouze 7 z 27 členských států EU. Zpoždění ohrožuje kyberbezpečnost. Chytré kamery Konica Minolta nahrazují požární hlásiče. Jak zařídit, aby umělá inteligence mluvila přirozeně? Digitální transformaci vedle umělé inteligence táhnou investice do odvětvově specifických aplikací. Paměť podobná baterii funguje i při teplotách nad 600 °C.
Přestože lhůta pro implementaci evropské směrnice NIS2 již uplynula, většina členských států má stále zpoždění. Pouze několik z nich – sedm z celkových 24 – již oficiálně začlenilo NIS2 do svých právních předpisů. Podle expertů společnosti Fortinet toto zpoždění není jen procedurálním zádrhelem, ale značí širší problém při slaďování vnitrostátních rámců legislativy o kybernetické bezpečnosti s ambiciózní oblastí působnosti směrnice.
Konica Minolta vyvinula kamerové řešení, které získalo jako jediné na světě certifikaci pro požární hlásič (EN 54-10). Termokamery s umělou inteligencí dokážou detekovat i nepatrnou změnu teploty a rozpoznat tak riziko požáru ještě předtím, než vůbec vznikne. Řešení je vhodné jak pro dohled nad vnitřními prostory, kde může nahradit klasické detektory kouře, tak pro exteriér, jako jsou skládky odpadů či venkovní výrobní a logistické areály.
V mluvené konverzaci se lidé v rozhovoru tak či onak střídají. Neměli by si příliš skákat do řeči, ale také by neměli mlčet, když na ně „přijde řada“. To znamená, že udělá-li druhá strana přestávku, je čas odpovědět. Někdy. Ale někdy také ne. Chatbotům toto zatím moc nejde – může to pak vypadat, že umělá inteligence je poněkud drzá nebo naopak příliš nesmělá nebo prostě reaguje divně.
Výdaje na digitální transformaci (DX) v oblasti EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika) dosáhnou do roku 2028 výše 1 201 miliard dolarů, přičemž průměrný meziroční růst (CAGR) bude asi 15,8 %. Vyplývá to z prognózy EMEA Digital Transformation Market Forecast od IDC.
Na rozdíl od běžných pamětí na bázi křemíku dokáže nové zařízení ukládat a přepisovat informace při teplotách i nad 600 °C – vyšších než povrch Venuše nebo teplota tání olova. Zařízení vyvinuli na University of Michigan a Sandia National Laboratory a jeho kapacita by mohla dosáhnout megabajty a až gigabajty dat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: