FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Barevný tisk formátu A3 v extrémně kompaktním provedení. Sexy záležitost. Kdy už je čas nasadit manažerské účetnictví. Podniky by bezpečnost cloudu neměly nechávat jen na poskytovateli. Pět úskalí ERP softwaru pro servis. Technologické trendy pro rok 2020 v oblasti správy dat. Změnové řízení přímo v ERP? M Computers představil novinky v superpočítačích.
Kompaktní barevná A3 tiskárna OKI C844, dle výrobce nejmenší na trhu, má potenciál zastávat ve firmách roli běžné kancelářské tiskárny a zároveň malého grafického centra pro rychlý tisk firemních propagačních materiálů na vyžádání, včetně specifických oborů, jako je retail. Uplatní se také všude tam, kde je třeba tisknout ve formátu A4 i A3 a zároveň není využití pro velkou a drahou A3 multifunkci.
Poznal jsem ji na Harley Days letos v Praze na Výstavišti. Umí toho hodně, uklidnit duši, ale i zachránit život. Tedy, ta krabička Trexee určená pro sledování (nejen) polohy a pohybu, a to snad ve všech směrech.
Manažerské účetnictví je klíčovou součástí strategického řízení firmy. Má však smysl až u firem určité velikosti. Také naše systémy umí pracovat s ním i bez něj. Co vám může přinést jeho zavedení a co může způsobit, když ho ve firmě nebudete mít?
Odpovědnost za zabezpečení cloudu je věcí samotných firem; stále více z nich si to uvědomuje a nepokládá to pouze za problém poskytovatele cloudu. Organizace Cloud Security Alliance publikovala v této souvislosti studii analyzující bezpečnostní problémy cloudu.
Dříve existovaly situace, kdy implementace ERP softwaru probíhaly špatně, protože technologie prostě nefungovaly tak, jak měly. V poslední době však došlo k pokroku a moderní ERP aplikací fungují mnohem lépe. To však ale ještě neznamená, že implementace vždy probíhají hladce. Přinášíme zkušenosti britské poradenské společnosti Leadent Solutions prezentované na výroční konferenci IFS World Conference 2019.
Z pohledu informačních technologií jsme podle Davea Russella, viceprezidenta firemní strategie ve společnosti Veeam, svědky dvou hlavních trendů, které budou pokračovat i v roce 2020. První ukazuje, že lokální a veřejný cloud budou stále více ve vzájemné rovnováze. Cloud se stává novým standardem nasazení, kdy 85 % firem se dnes označuje za převážně hybridně-cloudové nebo vícecloudové. S tím souvisejí i problémy kyberbezpečnosti a ochrany dat, které jsou i nadále nejzásadnější starostí pracovníků zodpovědných za rozhodnutí v oblasti IT. V roce 2020 budou kybernetické hrozby spíše narůstat než klesat, firmy proto musí zajistit 100% možnost obnovy kritických firemních dat.
Změna jakéhokoliv dokumentu, ať už jde o organizační předpis nebo výrobní číselník materiálu, s sebou nese značnou administrativní zátěž, zvláště když po organizaci obíhají papírové dokumenty. Kdy a jak pomůže ve změnovém řízení software, jsme se ptali Petra Doležala, ředitele divize SAP z S&T CZ.
Superpočítač už překonal mozek myši a blíží se k výkonu lidského mozku. To ale nebylo na ČVUT CIIRC všechno, co česká firma M Computers která superpočítače dodává především do akademické sféry, společně se společnostmi Nvidia, IBM a Kingston prezentovala. Vonneumannovská architektura už je vyčerpána a nejbližší vývoj už záleží spíše na softwaru.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: