Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Pure se zákazníkům zavazuje platit za energii a prostor úložiště. Poznejte vývoj low-code a no-code. Taktik překvapil. V Česku je nejméně ICT specialistek z celé EU. Přístup low-code používá skoro polovina firem. Náklady na cloud se snadno mohou vymknout kontrole.
Společnost Pure Storage se zavázala, že svým zákazníkům služeb Evergreen//One Storage as-a-Service (STaaS) a Evergreen//Flex bude hradit náklady na energii a prostor v racku. Zároveň představila nové záruky týkající se ochrany dat (No Data Migration, Zero Data Loss a Power and Space Efficiency) spolu s flexibilními upgrady a financováním v rámci celého portfolia Evergreen.
Stále více firem se obrací k inovativním metodám pořízení firemního systému či aplikace typu CRM, ERP, evidence projektové nebo HR agendy, marketingu či obchodu. Nyní vstupují na scénu Low-code a no-code technologie, které revolučním způsobem mění paradigma tvorby softwaru a dávají firmám možnost rychlejšího, efektivnějšího a ekonomicky dostupného vývoje firemních systémů. Tyto technologie se stávají klíčovou součástí strategií digitální transformace.
Společnost Taktik uspořádala v Praze pro svoje zákazníky tradiční prezentaci svých dodavatelů z oblasti kyberbezpečnosti a virtualizace, jejichž produkty a řešení jim u nás dodává. Šlo o SimSpace, SentinelOne, Nutanix a Greycortex Mendel. Překvapením bylo, že tentokrát se tato akce nekonala na Žižkovské věži, ale v hotelu Aria.
Zatímco v Evropské unii činí podíl žen na pozicích ICT specialistů 18,9 %, Česká republika je v tomto ohledu s pouhými 10,9 % jednoznačně nejhorší. Na rozdíl od většiny zemí, kde během posledních 10 let podíl ICT specialistek rostl, v ČR k žádnému zlepšení nedošlo. Společnost Ness Czech chce situaci změnit, a tak aktivně podporuje kariéru žen v IT. Vychází jim vstříc v řadě oblastí, od startovních pozic, přes flexibilitu až po vzdělávací a rozvojové programy. Nejvyšší zájem mají aktuálně uchazečky o IT pozice zaměřené na testování a Business Intelligence.
Digitalizovat začaly přibližně čtyři pětiny firem v Evropě a dalších částech regionu EMA. Třiačtyřicet procent jich přitom vyvíjí aplikace pomocí technologie low-code, která vyžaduje jen minimum programování. Aplikace lze vytvořit mnohem rychleji, někdy už za měsíc. Podniky si přes low-code vytvářejí zejména nástroje na uzavírání smluv, správu objednávek, tvorbu e-shopů nebo rozpoznávání textu. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG.
Poskytovatelé cloudových služeb tady nejsou od toho, aby vám šetřili peníze. Pokud si objednáváte pizzu a začnete přidávat jednu ingredienci navíc za druhou, také vás prodejci nezastaví a nezeptají se, jestli jste si jistý, že to všechno potřebujete. Na několik otázek v souvislosti s cloudem, náklady na tyto technologie a možnými optimalizacemi odpovídá Michael Cade, Global Field CTO Cloud-Native Product Strategy ve společnosti Veeam Software.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: