Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Rychlým a špičkovým vývojem softwaru společně s AI ke zvýšení konkurenceschopnosti. Fortinet Advisor, asistent založený na generativní umělé inteligenci, urychluje vyšetřování hrozeb a nápravu. Trendy dle Dell Technologies: rozšíření moderního edge a princip zero trust. Sophos předvídá útočné techniky založené na umělé inteligenci. Repatriace cloudu: Trend, o kterém se v Česku nemluví, ale na Západě hýbe trhem.
Společnost Stratox se zabývá pomocí firmám s přechodem do cloudu, má know-how a vlastní platformu CodeNOW pro zákaznický vývoj softwaru podporující mikroservisní architekturu. Jak může zrychlení vývoje a nasazení softwarových komponent pomoci vyšší konkurenceschopnosti jsme se ptali Zdeňka Hellera, Architekta ve firmě Stratox Cloud Native.
Společnost Fortinet přidala do svého portfolia více než čtyřiceti řešení založených na umělé inteligenci Fortinet Advisor, asistenta využívajícího generativní umělou inteligenci (GenAI). Umělá inteligence již více než deset let slouží jako páteř bezpečnostní architektury Fortinet Security Fabric a zpravodajských a bezpečnostních služeb FortiGuard Labs. Implementace GenAI je v této oblasti dosud poslední inovací. Prvotní verze asistenta Fortinet Advisor podporuje a vede týmy bezpečnostních operací (SecOps) tak, aby dokázaly vyšetřovat hrozby a napravovat jejich dopady rychleji než dříve.
Společnost Dell Technologies zveřejnila předpovědi pro rok 2024, které vypracoval John Roese, její globální technologický ředitel. Zdůrazňují nové trendy, jež budou formovat odvětví informačních technologií v následujících letech.
Sophos vydal dvě studie o využívání umělé inteligence (AI) v kyberkriminalitě. První ze studií s názvem „Temná stránka umělé inteligence: Generativní umělá inteligence umožňuje provádět rozsáhlé podvodné kampaně“ ukazuje, jak by v budoucnu mohli podvodníci i s minimálními technickými dovednostmi využít technologie jako ChatGPT k masivním podvodům. Druhá studie nazvaná „Kyberzločinci se nemohou shodnout na GPT“ zjistila, že navzdory potenciálu umělé inteligence se namísto osvojení velkých jazykových modelů (LLM) jako ChatGPT někteří kyberzločinci obávají pro své útoky AI používat a jsou skeptičtí.
Podle Nutanix Enterprise Cloud Index 85 % společností bojuje s vysokými náklady na veřejný cloud. 34 % firem je považují dokonce za významný problém. A proto téměř polovina těchto všech firem (46 %) plánuje v příštím roce přenést alespoň některé aplikace do lokálních datových center, aby snížily své náklady při použití pouze veřejného cloudu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: