Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Rychlým a špičkovým vývojem softwaru společně s AI ke zvýšení konkurenceschopnosti. Fortinet Advisor, asistent založený na generativní umělé inteligenci, urychluje vyšetřování hrozeb a nápravu. Trendy dle Dell Technologies: rozšíření moderního edge a princip zero trust. Sophos předvídá útočné techniky založené na umělé inteligenci. Repatriace cloudu: Trend, o kterém se v Česku nemluví, ale na Západě hýbe trhem.
Společnost Stratox se zabývá pomocí firmám s přechodem do cloudu, má know-how a vlastní platformu CodeNOW pro zákaznický vývoj softwaru podporující mikroservisní architekturu. Jak může zrychlení vývoje a nasazení softwarových komponent pomoci vyšší konkurenceschopnosti jsme se ptali Zdeňka Hellera, Architekta ve firmě Stratox Cloud Native.
Společnost Fortinet přidala do svého portfolia více než čtyřiceti řešení založených na umělé inteligenci Fortinet Advisor, asistenta využívajícího generativní umělou inteligenci (GenAI). Umělá inteligence již více než deset let slouží jako páteř bezpečnostní architektury Fortinet Security Fabric a zpravodajských a bezpečnostních služeb FortiGuard Labs. Implementace GenAI je v této oblasti dosud poslední inovací. Prvotní verze asistenta Fortinet Advisor podporuje a vede týmy bezpečnostních operací (SecOps) tak, aby dokázaly vyšetřovat hrozby a napravovat jejich dopady rychleji než dříve.
Společnost Dell Technologies zveřejnila předpovědi pro rok 2024, které vypracoval John Roese, její globální technologický ředitel. Zdůrazňují nové trendy, jež budou formovat odvětví informačních technologií v následujících letech.
Sophos vydal dvě studie o využívání umělé inteligence (AI) v kyberkriminalitě. První ze studií s názvem „Temná stránka umělé inteligence: Generativní umělá inteligence umožňuje provádět rozsáhlé podvodné kampaně“ ukazuje, jak by v budoucnu mohli podvodníci i s minimálními technickými dovednostmi využít technologie jako ChatGPT k masivním podvodům. Druhá studie nazvaná „Kyberzločinci se nemohou shodnout na GPT“ zjistila, že navzdory potenciálu umělé inteligence se namísto osvojení velkých jazykových modelů (LLM) jako ChatGPT někteří kyberzločinci obávají pro své útoky AI používat a jsou skeptičtí.
Podle Nutanix Enterprise Cloud Index 85 % společností bojuje s vysokými náklady na veřejný cloud. 34 % firem je považují dokonce za významný problém. A proto téměř polovina těchto všech firem (46 %) plánuje v příštím roce přenést alespoň některé aplikace do lokálních datových center, aby snížily své náklady při použití pouze veřejného cloudu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: