Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Rok 2020 bude rokem IT inovací ve výrobě. Českým firmám se prý digitalizace dokumentů vyplácí. Osm oblastí, na které by se měli zaměřit šéfové bezpečnosti IT. Deriváty CDS jsou v tom nevinně? Co předpovídá Dell pro rok 2020?
Výzkum a vývoj v průmyslu čekají výzvy v podobě Smart technologií, umělé inteligence, ale také DevOps a Cloud. Firmy se budou snažit s pomocí moderních technologií získat více informací o provozu, zrychlit procesy, snížit náklady a vyvíjet lepší služby a produkty. Podle expertů ze společnosti Acamar se vývojová centra (R&D, Research & Development) v regionu střední a východní Evropy zaměří zejména na zpřehlednění a zjednodušení výroby a vývoj produktů s vyšším uživatelským komfortem. Z nejmodernějších „Smart“ technologií jsou v průmyslovém výzkumu a vývoji v kurzu IoT, VR/AR a 3D tisk nebo DevOps či cloud pro zefektivnění procesů.
Zatímco manuální zpracování faktury stojí firmy zhruba 13 korun, s elektronizací náklady klesají až na 5,40 Kč. Vyplývá to z pětiletých statistik české pobočky Konica Minolta, zahrnujících přes půl miliardy stránek.
Význam kybernetické bezpečnosti jako problému, kterému podniky čelí, není nutné zdůrazňovat. S cílem zasadit rizika pro firmy do souvislostí zjistili výzkumníci společnosti Accenture, že malware v průměru přijde organizace na 2,6 milionu dolarů ročně. Podobně i údaje od společnosti Symantec ukazují, že 81 % ransomwarových útoků směřuje na velké podniky.
Hodnoty akciových trhů vzbuzují podezření, že by se v nějakém ohledu mohla opakovat situace před více než 10 lety, kdy došlo ke globální krizi. Za rizikový faktor se v tuto chvíli pokládají hlavně obchodní války, ale takový pohled je asi dost zjednodušený, protože prudký růst trhů vzbuzoval obavy i před tím, než do hry vstoupilo zavádění celních bariér.
Rok 2020 představoval pro mnoho lidí milník ve vývoji technologií. Před pár desítkami let si lidé tento rok představovali tak, že hlavním dopravním prostředkem bude autonomní vozidlo, v každodenních životech budeme využívat virtuální asistenty předvídající naše potřeby a přijímající pokyny, budou existovat roboti vykonávající lidskou práci a také inteligentní stroje a tisíce zařízení připojených k internetu. Skutečnost zatím není taková, jaká byla v těchto sci-fi vizích, ale jsme takovému světu o velký kus blíž.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: