Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Růst Rustu: Co čeká (a nemine) vývojáře? Skokový nárůst počtu zranitelností v roce 2024. Pure Storage představuje FlashBlade//EXA, úložiště AI a HPC. Acer TravelMate P6 14 – Profesionální pracovní nástroj za bezkonkurenční cenu. Vývoj hrozeb: slabým místem mohou být tiskárny a zařízení IoT. Red Hat se spojil s Axiom Space, společně spustí datové centrum na oběžné dráze.
Také vývoj softwaru prochází změnami, a to nejen v souvislosti s umělou inteligencí. Zajímavé posuny se týkají programovacích jazyků. Dále má nastat odvrat od mikroslužeb a přízeň opět získají monolitické architektury. Po nějaké době opět vyjdeme z komentáře, který napsal Christopher Tozzi pro ITPro Today.
Společnost GFI Software, dodavatel řešení pro bezpečnost a správu v podnikových sítích, uvedla, že podle aktuálních údajů z katalogu zjištěných zranitelností CVE bylo v loňském roce zjištěno rekordních 40 297 zranitelností, tedy o 39 % více než v roce 2023. K výrobcům s největším počtem zranitelností se vloni zařadili Linux, Microsoft, Google, Adobe a Apple, nejohroženějším softwarem zůstávají operační systémy.
Společnost Pure Storage představila systém FlashBlade//EXA. Jedná se o nejvýkonnější platformu pro ukládání dat, která byla navržena pro nejnáročnější požadavky umělé inteligence (AI) a další vysoce výkonná výpočetní prostředí (clustery HPC). Zatímco starší přístupy k ukládání dat brzdily potenciál umělé inteligence, platforma FlashBlade//EXA dokáže překonat úzké hrdlo v podobě metadat. Děje se tak díky osvědčené architektuře založené na úložných systémech FlashBlade, která je vytvořena pro masivně paralelní zpracování a obrovské množství operací s metadaty, což je typické pro rozsáhlé pracovní úlohy umělé inteligence a HPC. Předběžné testování ukázalo, že FlashBlade//EXA dosahuje rychlosti více než 10 terabajtů za sekundu při čtení v jediném jmenném prostoru, čímž jako nejvýkonnější úložné řešení v oboru nastavuje novou úroveň výkonu.
Acer TravelMate P6 14 představuje ideálního společníka pro mobilní profesionály – ultralehký, odolný a vybavený špičkovými bezpečnostními funkcemi. Tento business notebook nabízí vyvážený poměr výkonu, dlouhé výdrže na baterii a robustní konektivitu, a to vše za bezkonkurenční cenu.
Výzvou v oblasti kybernetické bezpečnosti bude podle prognózy HP Wolf Security jak zabezpečení proti útokům na software, tak proti manipulaci s hardwarem po celou dobu životnosti zařízení. Kyberzločinci jsou stále vynalézavější a přicházejí s novými způsoby, jak infiltrovat nejen osobní počítače, ale i další koncová zařízení, která jsou v rámci firem a organizací propojená, a v případě úspěšného útoku představují vstupní bránu do celé sítě.
Red Hat a Axiom Space budou spolupracovat na datovém centru AxDCU-1 (Data Center Unit-1), které má být na jaře roku 2025 vypuštěno k Mezinárodní vesmírné stanici. Prototyp pro zpracování dat postavený na platformě Red Hat Device Edge bude provádět testy na vesmírné stanici a demonstrovat možné schopnosti Orbitálního datového centra (Orbital Data Center, ODC).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: