Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
AI bude hrát prim v roce 2025 i u poskytovatelů finančních služeb a pojišťovnictví. Sodíkové baterie potřebují dalších technologické průlomy, aby mohly konkurovat lithiu. Spuštění aplikace DeepSeek by mělo být budíčkem pro americké firmy. Chytré kamery pomohou sektoru automotive k vyšší spolehlivosti výroby. Pure Storage v ČR svá úložiště nejen vyvíjí – v pardubickém Foxconnu probíhá i výroba. Generativní AI a LLM: (R)evoluce v umělé inteligenci?
Poskytovatelé finančních služeb a pojišťovny budou v roce 2025 pokračovat v optimalizaci, transformaci a racionalizaci svých investic, aby prostřednictvím „odolné modernizace“ podpořili své inovace a dlouhodobý růst. To bude od mnoha firem vyžadovat, aby zvýšily své úsilí o zjednodušení podnikového prostředí, rozšířily možnosti automatizace pro zvýšení odolnosti a bezpečnosti, urychlily modernizaci hlavních platforem pro větší agilitu umožňující funkce fungující v reálném čase, a optimalizovaly využití i náklady na platformy hybridního cloudu.
V posledních zhruba 15 letech vznikla celá řada výzkumných studií na téma sodíkových baterií, které se pokládají za perspektivní alternativu dominující technologie Li-Ion. Jsou zde takto zaměřené start-upy a zájem již projevily i firmy rizikového kapitálu. Řada vědeckých prací vzbuzuje dojem, že komerční nasazení sodíkových baterií přijde každou chvilku. Navíc trh Li-Ion baterií má odhadovaný objem 50 miliard dolarů ročně a stále roste. Lithium je drahé, nedostatkové, jeho cena rostla v době pandemie a narušení dodavatelských řetězců.
Spuštění čínské aplikace DeepSeek, která v pondělí otřásla americkým technologickým sektorem, by mělo být budíčkem pro firmy v USA, které se zabývají umělou inteligencí. Podle agentur Reuters a AFP to řekl americký prezident Donald Trump. Později také řekl, že o čínskou platformu TikTok projevila zájem skupina Microsoft. Za působivou označil čínskou aplikaci spoluzakladatel a šéf společnosti OpenAI Sam Altman.
Evropský automobilový sektor hledá příležitosti ke zvýšení své konkurenceschopnosti. Podle zprávy Maria Draghiho jsou řešením aktuálních výzev investice do inovací a digitalizace odvětví. České firmy mohou využít kamerová řešení s technologií EINES, nebo software FORXAI, který pro zákazníky z celého světa vyvíjejí programátoři v brněnském vývojovém centru Konica Minolta.
Česká republika má ve strategii společnosti Pure Storage významné místo. V roce 2020 založila v pražském Karlíně své výzkumné a vývojové centrum, jehož velikost i význam stále roste, a dokonce ještě déle zde probíhá její výroba. Tu již od roku 2016 zajišťuje Foxconn v Pardubicích.
Umělá inteligence prochází v posledních letech zásadní revolucí díky pokroku v oblasti generativních modelů a především velkých jazykových modelů. Tato transformace mění nejen způsob, jakým přistupujeme k automatizaci a zpracování informací, ale také naše chápání možností strojového učení a umělé inteligence jako takové.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: