Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Maximální úroveň kontroly a údržby průmyslových zařízení s pomocí AI. Proč společnosti využívající data dosahují lepších rozhodnutí? Pure nabízí all-flash pro všechny způsoby využívání úložiště. Státy podporují výstavbu továren na čipy, investovat v EU chce hlavně Intel. Edge computing je pro digitalizaci zásadním trendem, Schneider Electric nabízí řešení.
Jak moc se chrání velké společnosti a organizace, které jsou součástí kritické infrastruktury státu, před kybernetickými útoky? Ačkoli by většina z nich odpověděla, že kybernetické bezpečnosti věnují zvýšenou pozornost, zkušenost společnosti APPSEC, která se specializuje na automatizované penetrační testy s využitím technologií používaných skutečnými hackery, říká něco jiného. Díky jejich nástroji se totiž podařilo prolomit do interní sítě společnosti s miliardovým rozpočtem za pouhou jednu hodinu. Na pražské konferenci Quibit o tom informoval spoluzakladatel společnosti APPSEC Adam Paclt.
Mezi nejvyspělejší a nejrozšířenější řešení pro správu aktiv, označované zkratkou EAM (Enterprise Asset Management), patří rodina produktů IBM Maximo. Její součástí je i IBM Maximo Mobile, mobilní aplikace pro správu a údržbu zařízení, která umožňuje technikům rychle přistupovat k informacím o zařízeních, ovládat je a provádět údržbu přímo z mobilního zařízení. Důležitým členem rodiny je pak i řešení IBM Maximo Visual Inspection, které využívá technologie umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) pro zlepšení kvality a rychlosti vizuálních inspekcí.
Nový průzkum společnosti Salesforce uskutečněný mezi téměř 10 000 vedoucími pracovníky firem po celém světě ukazuje, že 80 % sice tvrdí, že data jsou pro rozhodování v jejich organizaci klíčová, ale 41 % uvádí, že datům nerozumí, protože jsou příliš složitá nebo nejsou dostatečně dostupná.
Technologie DirectFlash využívá software zapsaný přímo do paměti flash, zatímco konkurenti používají dražší, méně efektivní disky SSD s kratší životností.
Největší německý výrobce čipů, společnost Infineon Technologies, zahájil na začátku letošního května výstavbu rozšířeného závodu na čipy v Drážďanech.
S rozvojem digitalizace směřuje oblast IT k více decentralizovanému a autonomnímu prostředí. Požadavky na zpracování a ukládání dat rostou, zároveň je žádoucí jejich rychlá dostupnost a reaktivita. Edge computing se tak stává stále častěji skloňovaným pojmem. Právě kvůli zkracování doby přenosu dat a zvýšení dostupnosti se výpočetní procesy přenášejí na koncový bod sítě neboli edge, který je součástí větší podnikové IT architektury. Aplikace, které vyžadují velkou přenosovou kapacitu a jsou citlivé na latenci, jsou tak blíže k uživatelům nebo zdrojům dat. Potřeby data center a edge computingu však s sebou nesou i velké nároky na kvalitu řešení i na spotřebu energie. Celou řadu odpovědí nabízí společnost Schneider Electric.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: