Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Evropská unie chce regulovat umělou inteligenci. Kvantita dat nestačí. Genetických dat se netřeba přehnaně bát. Technologie 5D umožňuje na disk typu CD zapsat až 500 TB dat. Virtuální pracoviště – nový svět.
Schválení Aktu o umělé inteligenci výrazně ovlivní další vývoj globálního trhu se systémy umělé inteligence. Členské státy Evropské unie se na jeho celosvětovém obratu podílejí přibližně jednou pětinou. Technologické firmy záměr oceňují, ale nezřídka kritizují stávající podobu návrhu, uvádí analýza společnosti IDC.
„Paradox velkých dat“ ve své nejnovější verzi formuloval harvardský statistik Xiao-Li Meng v roce 2018. Dostupnost dat svádí k přesvědčení, že čím víc, tím líp, a současně že tím více se na výsledky získané z těchto dat můžeme spolehnout. Do jisté míry je to samozřejmě pravda, nicméně tento přístup může vést i k řadě omylů. Následující studie srovnává více průzkumů a to, jak výsledně korespondovaly s realitou.
Nechat si sekvenovat genom nebo jeho část má smysl z řady důvodů. Totéž platí pro uložení těchto dat v nějaké databázi, a to i pro anonymizované veřejné sdílení. A jaká jsou naopak rizika?
5D znamená technologii zápisu, která umožňuje dosáhnout obří hustoty dat, oproti Blu-ray až o 5 řádů. Vedle toho se příslušné disky vyznačují velkou trvanlivostí a odolností, mají např. vydržet teplotu až do tisíce stupňů a při pokojové teplotě mít životnost miliardy let. Až dosud zde limit představuje hlavně rychlost zápisu a čtení.
Je-li něco dlouhou dobu považováno za status quo, změna se mnohdy setkává s odporem. Přesto jsme v posledních letech svědky celosvětového posunu v pracovní praxi, který je do značné míry přijímán všeobecně, říká Luigi Fregoia, viceprezident a generální ředitel pro region EMEA společnosti VMware. Je ale také fér říci, že pokud jde o práci, hybridní model přetrvá.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: