Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Papírové dokumenty se budou digitalizovat méně. Nová zpráva IDC predikuje dopady rusko-ukrajinské války na globální trh ICT. Strategie freemium má své limity. Uchovávání údajů o nakupujících v košíku online obchodů. Umělá inteligence pracovní trh zasáhla podstatně. Bezpečnost systému Kubernetes v roce 2022.
Cena tiskárny v případě firemního tisku tvoří zhruba třetinu celkových nákladů, protože dvě třetiny připadnou na nákup spotřebního materiálu. V kancelářích jsou obvykle tři z deseti výtisků barevné a na jednu naskenovanou stránku připadne 10 vytištěných, uvádí Miroslav Tyburec, ředitel české a slovenské pobočky společnosti OKI.
Konflikt podle očekávání naruší globální dodavatelské řetězce a dopadne na odvětví polovodičů, které počítalo s dodávkami neonového plynu, palladia a C4F6.
Firmy dodávající software a on-line služby, především ty určené koncovým uživatelům, ve stále větší míře spoléhají na model freemium, kdy základní verze je poskytována zdarma. Například na trhu bezpečnostního softwaru pro koncové uživatele tato strategie získala zcela dominantní pozici.
68 % dotázaných správců dat domnívá, že chování zaměstnanců je větší hrozbou pro jejich vysoce citlivá data, než externí hackeři.
Je možné, že ke snižování množství potřebných zaměstnanců dojde až v další fázi – nyní nové pozice vznikly v souvislosti s implementací.
V tomto roce bude jednou z nejvýznamnějších oblastí zájmu zabezpečení dodavatelského řetězce softwaru. Organizace ji budou řešit částečně tím, že budou novými způsoby pokračovat v přesouvání bezpečnosti do dřívějších fází vývoje. Historicky se posun bezpečnosti do dřívějších fází projektů točil především kolem analýzy a detekce zranitelností. Toto zabezpečení jen jako součást sestavení aplikace ve skutečnosti nestačí a organizace potřebují účinně chránit celý svůj dodavatelský řetězec před narušením. Za tímto účelem budeme svědky investic do zavádění nových technologií, jako jsou nástroj Tekton CD chains nebo služba Sigstore, které jednoduše umožňují vývojářům podepisovat jejich kód a uživatelům zase snadno ověřit jeho původ.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: