Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
AI od firmy Konica Minolta proti požárům. Umělou inteligenci IDC umí „spočítat“. Důvody pro IT outsourcing se mění. Trh PC roste, dokonce i desktopy. Nový Veeam Backup & Replication v11a klade důraz na rozšířené možnosti cloudu.
Podle průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Konica Minolta, dochází k nahlášení požáru ve firmách průměrně každých pět minut. Úspěšnost protipožárního zásahu je přitom nižší než 20 %. Nová řada chytrých kamer od společnosti Konica Minolta dokáže odhalit požár, než vypukne, předejít dlouhodobým odstávkám strojů nebo například rozpoznat zaměstnance v místě, kde by se pohybovat neměl, a zamezit jeho případnému zranění.
Pamatuji dobu, kdy měly analytické agentury zamotanou hlavu, jak segmentovat smartphony, tablety, tablety s připojitelnou klávesnicí, konvertibilní notebooky, ultrabooku, sami analytici vytvořili pojem phablety… Dnes přichází AI. Zda a jak lze umělou inteligenci „spočítat“ jsme měli příležitost zeptat se Ondřeje Plachého, který pracuje u analytické společnosti IDC jako Senior Research Analyst.
Zájem o outsourcing v oblasti IT díky zrychlující digitalizaci, širšímu využití podnikových aplikací a rozšířenější práci z domova roste. Ve stále větší míře se uplatňuje mezi velkými i menšími společnostmi z řady oborů – od telekomunikací a financí až po e-commerce a výrobu. Nejčastěji firmy poptávají outsourcing IT podpory, správy infrastruktury a provozu podnikových aplikací. Hlavním důvodem pro outsourcing je přitom nedostatek IT expertů na českém trhu. Vyplývá to z dat českého systémového integrátora a poskytovatele IT outsourcingu Ness Czech. V následující letech se dá očekávat další významný růst a pozornost bude věnovaná zejména kybernetické bezpečnosti a práci s daty.
Podle aktualizované prognózy IDC dosáhnou dodávky tradičních osobních počítačů (tj. desktopů, notebooků a pracovních stanic) v regionu EMEA v roce 2021 95,8 milionu kusů, což představuje meziroční nárůst o 13,2 %. Z toho ve 3. čtvrtletí 2021 bude dodáno 24,1 milionu osobních počítačů (+11,4 % meziročně). Rostoucí čísla odpovídají vysoké poptávce ve firemním segmentu i u koncových uživatelů, současně jde ale také o to, že dodávky se opožďují za objednávkami – růst dodávek tedy odpovídá i tomu, že příslušné lhůty se zase zkracují a vracejí na úroveň před pandemií.
Společnost Veeam začala v roce 2006 se zálohováním rychle se rozvíjejících virtualizovaných prostředí VMware, čímž de facto vytvořila zcela nový trh. Jak se produkty Veeam vyvíjely, co umějí dnes a kam směřují, sděluje Martin Štětka, regionální manažer CEE ve společnosti Veeam.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: