Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Suverénní cloud podle VMware. Výdaje na IT v regionu EMEA vzrostou v roce 2023 o 3,7 %. Lockheed Martin a Red Hat spolupracují na vývoji umělé inteligence pro vojenské mise. Do 180 zemí světa poskytuje z Česka podnikové a IT služby již 160 tisíc zaměstnanců. Ochrana dat v cloudových úlohách: DRaaS vs. BaaS. Umělá inteligence jako recenzent.
Společnost VMware oznámila, že počet partnerských poskytovatelů Sovereign Cloud VMware se celosvětově více než zdvojnásobil na 25. Společnost VMware také oznámila VMware Tanzu pro Sovereign Cloud, balíček VMware Aria Operations Compliance pro Sovereign Cloudy a nová řešení pro otevřené ekosystémy. Společně tyto nové inovace v oblasti suverénních SaaS řešení umožní partnerům poskytovat služby rovnocenné veřejným cloudům, a zároveň lépe zajistit ochranu dat, dodržení legislativních povinností a splnění teritoriálních požadavků. Díky řešení suverénního SaaS mohou poskytovatelé Sovereign Cloudu VMware vytvářet vysoce diferencovaná řešení, která umožní provozovat moderní aplikační prostředí, zjednoduší provoz včetně nepřetržitého sledování souladu s předpisy a budou podporovat monetizaci dat s nižší mírou rizik.
Podle nejnovější prognózy společnosti Gartner dosáhnou výdaje na IT v regionu EMEA v roce 2023 celkové výše 1,3 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 3,7 % oproti roku 2022. Mezi nejvyspělejšími trhy západní Evropy, Německem, Francií a Velkou Británií, by měly výdaje na IT v roce 2023 zaznamenat nejvyšší růst ve Velké Británii, kde dosáhnou meziročního zvýšení o 5,2 %.
Společnosti Lockheed Martin a Red Hat oznámily spolupráci s cílem rozvíjet inovace v oblasti umělé inteligence (AI) pro edge systémy v rámci vojenských platforem. Nasazení nově oznámeného řešení Red Hat Device Edge umožní společnosti Lockheed Martin podpořit mise národní bezpečnosti USA využitím a standardizací technologií umělé inteligence v geograficky omezeném prostředí.
Více než 20 nových center, 15 000 nových zaměstnanců, 2 000 nově robotizovaných pracovních míst, rozmach datové analytiky a IT služeb, zavádění inovací s cílem posílení odolnosti. To je bilance uplynulých 12 měsíců v českém sektoru podnikových služeb. Navzdory dvěma pandemickým a jednomu válečnému roku obor dále roste dvojciferným tempem a na sklonku letošního roku dosáhne již 160 000 zaměstnanců. Kromě nich v oboru pracují i softwaroví roboti, kteří zastanou práci za dalších 15 000 pracovníků. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu českého trhu podnikových, IT a zákaznických služeb, který zrealizovala asociace ABSL.
Společnost Veeam Software publikovala výsledky studie Cloud Protection Trends Report 2023. Průzkum se zaměřil na čtyři klíčové scénáře poskytování cloudových služeb: služby typu infrastruktura jako služba (IaaS), platforma jako služba (PaaS), software jako služba (SaaS) a zálohování a obnova po havárii jako služba (BaaS/DRaaS). Studie ukazuje, že podniky si uvědomují rostoucí potřebu chránit svá prostředí typu SaaS. Například téměř 90 % zákazníků služby Microsoft 365 používá doplňková opatření a nespoléhá se pouze na integrované možnosti obnovy dat. Nejčastěji uváděným důvodem pro toto zálohování je příprava na rychlé zotavení z kybernetických a ransomwarových útoků, zatímco dalším nejčastěji zmiňovaným důvodem je dodržování předpisů.
Systémy umělé inteligence vycvičit k tomu, aby se jejich recenze produktů viditelně nelišily od lidských – alespoň podle studie Dartmouth College, Dartmouth Tuck School of Business a Indiana University lze . Množství typů automaticky generovaných textů je tak může ještě rozšířit. Vedle toho pak umělá inteligence může fungovat i jako podpůrný prostředek pro lidského recenzenta. (Poznámka: míněno ve větší míře, než že automatický systém funguje třeba jako srovnávač cen.)
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: