Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Botnety už neslouží jen k útokům DDoS. Pure Storage představuje FlashBlade//S. Další vlna ransomwaru v roce 2022. V krizi pomáhají chytré technologie Průmyslu 4.0.
Společnost Fortinet představila svou nejnovější pololetní zprávu o bezpečnostní situaci FortiGuard Labs Global Threat Landscape Report. Informace o hrozbách z druhé poloviny roku 2021 odhalují nárůst automatizace a rychlosti útoků, což ukazuje na pokročilejší strategie perzistentní kybernetické kriminality. Kyberzločinci se navíc začali větší měrou zaměřovat na zneužívání prostoru, který v bezpečnostním prostředí vznikl v souvislosti s hybridním modelem práce a hybridním IT.
Společnost Pure Storage oznámila rodinu produktů FlashBlade//S s novou modulární architekturou postavenou na hardwaru a softwaru navrženém jako jeden celek. Nová platforma využívá téměř neomezeně škálovatelnou architekturu metadat, která oproti předchozím verzím FlashBlade nabízí více než dvojnásobnou hustotu dat, výkon a energetickou účinnost.
Ransomware bude jako trend i v roce 2022 ovlivňovat podniky po celém světě. Ale typy útoků i taktiky kyberzločinců se neustále vyvíjejí. Se stále sofistikovanějšími útoky rostou i důsledky toho, že se podnik stane obětí ransomwaru, a komplikuje se i odstraňování následků.
Národní centrum Průmyslu 4.0 připravilo Analýzu českého průmyslu 2/2022. Analýza vychází z dat získaných během 237 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností českého průmyslu.
Vztah mezi Elonem Muskem a Twitterem byl zásadní dávno před tím, než se Musk rozhodl firmu převzít. Jak upozornil Los Angeles Times a poté u nás Patria.cz, právě Twitter je nejspíš jednou z příčin, proč hodnota Tesly vystoupala mimo jakoukoliv realitu odvoditelnou z ekonomických výsledků. Od stupu na burzu v roce 2010 do r. 2020 Tesla totiž prodělala 5,5 miliardy dolarů.
David A Kirsch a Mohsen Chowdhury z University of Maryland zjistili, že od roku 2013 existuje řada nejspíš robotických účtů na Twitteru, které se starají o propagaci Tesly, respektive budování pozitivního vnímání firmy. Pokud tedy Musk dnes požaduje po managementu Twitteru čísla o tom, jaký podíl účtů je „robotický“ nebo „falešný“, chtělo by se ironicky dodat, že o tom sám může leccos vědět. Přitom samozřejmě vedle toho má Musk na Twitteru i svůj obří účet soukromý s 80 miliony sledujících, to je jiná věc (i když naopak akcionáři Tesly si zde mohou stěžovat, že Muskova ochota vyjadřovat se pokud možno ke všemu jejich podnikání spíše poškozuje).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: