Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Více než čtvrtina firem zakázala používání generativní umělé inteligence. Zločinci využívají nástroje na kyberútoky formou služby a globálně rozšiřují podvody s kryptoměn. Budoucnost jsou sice jedničky a nuly, ale s podporou kvantových výpočtů. Ani vícefaktorové ověřování nemusí uživatelský účet zabezpečit. Kyberzločinci útočí MFA phishingem. Klíčem k úspěchu umělé inteligence je důvěra.
I když bouřlivý rozvoj nástrojů a možností generativní umělé inteligence (GenAI) budí všeobecné nadšení, ve firemním prostředí je přístup k jejímu plnému nasazení opatrný. Podle studie Cisco Data Privacy Benchmark Study firmy v obavách o zneužití osobních údajů, ale třeba i únik citlivých obchodních informací využití GenAI limitují, a více než čtvrtina z nich dokonce její nasazení úplně zakázala.
Sophos odhalil, jak kyberzločiny typu sha zhu pan (tvz. porcování prasat), při kterých útočníci na základě romantických podvodů provádějí propracované machinace s kryptoměnami, využívají obchodní model podobný „kyberzločinu formou služby“ (cybercrime as a service). Sady nástrojů na sha zhu pan podvody se prodávají na dark webu a celosvětově expandují na nové trhy. Nové sady nástrojů pocházejí od gangů organizovaného zločinu v Číně a poskytují technické komponenty potřebné k realizaci specifického schématu porcování prasat zvaného „DeFi savings“.
Quantum computing (QC) je technologie, která je sice stále ještě v experimentální fázi, ale od IBM už je k dispozici jako cloudová služba prakticky komukoliv. Dá se využít k experimentování, výuce, simulacím nebo testování. V rámci možností o ní dobře píše „tetička Wiki“. (Kdo tomu koneckonců skutečně rozumí, když jde stále ještě o základní výzkum?)
Organizace po celém světě ve velkém zavádějí vícefaktorové ověřování (MFA) v domnění, že uživatele ochrání před krádeží digitální identity. Jak dokazují poslední případy, ačkoliv je MFA velice důležitým bezpečnostním prvkem sloužícím k ověření uživatelské identity, musí uživatelé stále dodržovat jistou míru obezřetnosti při jejím používání.
S umělou inteligencí je to trochu jako s loterií: je snadné si představit možnosti, které se naskytnou, pokud vám padnou ta správná čísla. Ale trefit jackpot u AI – utopie poháněné technologiemi, kde asistenti AI superzvýší produktivitu zaměstnanců a všude vytváří nové příležitosti – to závisí na jednom zásadním prvku: důvěře.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: