Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Chytré prsteny jsou na trhu přes 10 let, slouží k platbě i měření aktivit. Vláda přerušila projednávání nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Technologie baterií (2): Nová sodíková baterie se nabije za pár sekund. Proč budoucnost výrobního průmyslu spočívá v open source? Implementace Salesforce: České firmy ukazují cestu k digitální transformaci.
Všechny dosavadní prsteny na trhu dosud fungují na principu komunikace prsten – telefon. Brzy je ale bude možné používat i společně s hodinkami. Průkopníkem chytrých prstenů je finská společnost Oura…
Projednávání nového zákona o kybernetické bezpečnosti, který původně přes připomínky podnikatelského sektoru figuroval na programu včerejšího zasedání kabinetu, vláda přerušila. Novinářům to na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl premiér Petr Fiala (ODS). Předpis do českého práva zavádí evropskou bezpečnostní směrnici NIS2 a zároveň obsahuje možnost prověřit a vyloučit dodavatele, kteří představují pro stát bezpečnostní riziko. Podle Fialy jsou nutné drobné legislativní změny, kabinet se k zákonu vrátí ještě v červenci.
Výzkumný tým, v jehož čele stál Jeung Ku Kang z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), nyní navrhl hybridní systém pro ukládání energie, který integruje anodové materiály obvykle používané v bateriích s katodami vhodnými pro superkondenzátory. Tato kombinace umožňuje zařízení dosahovat jak vysokých úložných kapacit, tak i nabídnout rychlé nabíjení a vysoký příkon. Výsledkem by mohla být životaschopná alternativa k lithium-iontovým bateriím.
Edge computing a umělá inteligence jsou hnací silou nevyhnutelné transformace výroby. Odvětví usilovně pracuje na odstranění bariér mezi IT a provozními technologiemi (OT), tedy skutečnými stroji v tovární hale, protože jedině tak mohou podniky zvýšit efektivitu a inovace ve svých výrobních halách a přežít na stále více konkurenčním globálním trhu. Problémy ovlivňující trh a úlohu open source technologií definuje v textu níže Francis Chow, vice prezident a generální manažer pro in-vehicle operační systémy and edge řešení ve společnosti Red Hat, která provozuje své celosvětově největší výzkumné a vývojové centrum v České republice.
Uchopení, možnosti a praktické využití umělé inteligence v každodenním fungování firem a organizací bylo stěžejní téma letošního pátého ročníku Digital Transformation Summitu, který pořádala v pražském O2 Universum společnost Enehano, partner a distributor řešení Salesforce v České republice. Klíčovým obsahem této největší konference o digitální transformaci v Česku byly ukázky konkrétních řešení z praxe, jež pomohly digitální transformaci a automatizaci procesů prostřednictvím nástrojů Salesforce. O svoje zkušenosti se podělilo osm lídrů firem, které patří k inovátorům na poli digitalizace a automatizace.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: