Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
IBM Cloud a jeho umělá inteligence i ve vlastním datacentru. HPE představilo nové cloudové služby pro platformu HPE GreenLake. Pure nabízí Database-as-a-Service pro Kubernetes. Internet věcí nás obklopuje na každém kroku, účastníci Atos Hackathonu se naučí s ním zacházet. Vztah mezi bezpečností, IT a vývojem se musí zlepšit.
IBM je vedle Amazonu, Googlu a Microsoftu jedním ze světových poskytovatelů cloudu a svoje služby na něm poskytuje řada firem, včetně českých. Kam se IBM Cloud posunul, co znamená IBM Cloud Satellite, a jak funguje spojení umělé inteligence se službami IBM Cloud jsme se ptali Petra Leštiny, manažerem pro cloudové služby IBM Cloud Computing a platformu Watson ve společnosti IBM Česká republika.
Nové nativně cloudové služby nevyžadují migraci dat do cloudu: poskytují analytickou platformu pro data a aplikace v on-premise prostředí, na okrajích sítě i ve veřejných cloudech.
Nová platforma pro automatizaci úložišť a nová nativně cloudová nabídka Database-as-a-Service sbližují provoz infrastruktury s aplikacemi.
I když nejste odborníky, určitě jste už o IoT slyšeli. Síť fyzických zařízení vybavených elektronikou, softwarem, senzory a vzájemnou konektivitou umožnila všem těmto zařízením se propojit a komunikovat mezi sebou. Dostávají se nám tak do rukou nástroje, které mají potenciál proměnit svět. Zkoumat naše ambice v oblasti internetu věcí a jeho využití k řešení běžných úloh budou IT nadšenci i specialisté na říjnovém Atos Hackathonu v Brně.
Firmy se stále více odlišují tempem inovací. K tomu je však zapotřebí, aby všechny technologické složky – bezpečnost, IT a vývoj – byly vzájemně sladěné. Bezpečnost je však stále vnímána jako překážka, 61 % IT týmů a 52 % vývojářů se domnívá, že bezpečnostní politika je brzdí v inovacích. To jsou závěry nejnovější studie společnosti VMware o vztazích mezi IT, bezpečností a vývojem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: