OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
IBM Cloud a jeho umělá inteligence i ve vlastním datacentru. HPE představilo nové cloudové služby pro platformu HPE GreenLake. Pure nabízí Database-as-a-Service pro Kubernetes. Internet věcí nás obklopuje na každém kroku, účastníci Atos Hackathonu se naučí s ním zacházet. Vztah mezi bezpečností, IT a vývojem se musí zlepšit.
IBM je vedle Amazonu, Googlu a Microsoftu jedním ze světových poskytovatelů cloudu a svoje služby na něm poskytuje řada firem, včetně českých. Kam se IBM Cloud posunul, co znamená IBM Cloud Satellite, a jak funguje spojení umělé inteligence se službami IBM Cloud jsme se ptali Petra Leštiny, manažerem pro cloudové služby IBM Cloud Computing a platformu Watson ve společnosti IBM Česká republika.
Nové nativně cloudové služby nevyžadují migraci dat do cloudu: poskytují analytickou platformu pro data a aplikace v on-premise prostředí, na okrajích sítě i ve veřejných cloudech.
Nová platforma pro automatizaci úložišť a nová nativně cloudová nabídka Database-as-a-Service sbližují provoz infrastruktury s aplikacemi.
I když nejste odborníky, určitě jste už o IoT slyšeli. Síť fyzických zařízení vybavených elektronikou, softwarem, senzory a vzájemnou konektivitou umožnila všem těmto zařízením se propojit a komunikovat mezi sebou. Dostávají se nám tak do rukou nástroje, které mají potenciál proměnit svět. Zkoumat naše ambice v oblasti internetu věcí a jeho využití k řešení běžných úloh budou IT nadšenci i specialisté na říjnovém Atos Hackathonu v Brně.
Firmy se stále více odlišují tempem inovací. K tomu je však zapotřebí, aby všechny technologické složky – bezpečnost, IT a vývoj – byly vzájemně sladěné. Bezpečnost je však stále vnímána jako překážka, 61 % IT týmů a 52 % vývojářů se domnívá, že bezpečnostní politika je brzdí v inovacích. To jsou závěry nejnovější studie společnosti VMware o vztazích mezi IT, bezpečností a vývojem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: