Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Firmy dobře chrání zařízení, ale už ne identitu či sítě. Celosvětové výdaje na IT v letošním roce podle Gartneru vzrostou o 2,4 %. Nová Veeam Data Platform má zajistit provoz i při útocích ransomwaru. ChatGPT uspěl v testu teorie mysli. Země EU usilují o větší využití výhod otevřených dat.
Zatímco fyzická zařízení jsou zabezpečena relativně dobře, v ochraně identity, sítí a aplikací mají firmy výrazné mezery. To jsou klíčové závěry Indexu kyberbezpečnostní připravenosti, který vznikl na základě celosvětového výzkumu společnosti Cisco.
Celosvětové výdaje na IT dosáhnou v letošním roce úrovně 4,5 bilionu dolarů, což odpovídá meziročnímu růstu o 2,4 %. Jedná se o významnou korekci předchozích odhadů analytiků Gartneru, které uváděly pro rok 2023 růst výdajů o 5,1 %. Významným faktorem je inflace, která snižuje kupní sílu koncových spotřebitelů, a tedy i jejich výdaje na zařízení, zatímco odhad podnikových výdajů na IT se příliš nemění.
Veeam představil novou Veeam Data Platform, která podle něj splňuje tři klíčové požadavky na udržení firem v provozu: zabezpečení dat, obnovu dat a svobodu zálohování a používání dat odkudkoli bez omezení na jednu platformu nebo cloud. K dispozici jsou tři edice tohoto podnikového řešení: Foundation, Advanced a Premium. Nástroj Veeam Backup & Replication v12 jako základ celého řešení přináší více než 500 nových funkcí a vylepšení, včetně zálohování přímo do objektového úložiště, důvěryhodné neměnnosti dat, pokročilé kybernetické odolnosti a ochrany hybridního cloudu.
Vzhledem k aktuální popularitě konverzační umělé inteligence ChatGPT se dalo čekat, že vědci zkusí také její přístup k teorii mysli. Právě to provedl Michal Kosinski ze Stanfordu. Podle jeho testu (prozatím publikováno na arXiv, tedy bez odborné oponentury) disponuje chatbot v tomto ohledu zhruba schopnosti 9letého dítěte. Jako základ pokusu Kosinski použil „test falešné domněnky“ (false-belief) v podobě „co si B myslí, že je v krabici“ (například: testovaný subjekt byl předtím přítomen otevření krabice; na krabici je označení čokoláda; krabice obsahuje popcorn).
Společnost Capgemini zveřejnila studii Open Data Maturity Report 2022, která srovnává vývoj evropských zemí v oblasti otevřených dat. Studie vytvořená na pokyn Evropské komise a Úřadu pro publikace Evropské unie zaznamenává meziroční pokrok dosažený evropskými zeměmi a označuje oblasti pro zlepšení. Poskytuje přehled o současných osvědčených postupech implementace a dává doporučení pro urychlení vývoje v oblasti otevřených dat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: