Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jsou obavy z malwaru na grafické kartě v současnosti přehnané? Microsoft se snaží sbírat více uživatelských dat i ve Windows 7 a 8. Rizika TOR pro firemní sítě. Jak by měli provozovatelé on-line reklamních sítí bránit propagaci podvodných aktivit? Způsoby přihlašování by se neměly kvůli pohodlí uživatelů příliš zjednodušovat. Následuje pravidelný bezpečnostní přehled vytvářený především podle webů ZDNet, CNet, The Register a HelpNet Security.
Z programů, které bychom dnes mohli označit za umělou inteligenci, jsou dnes asi nejznámější asistenční služby typu Apple Siri. Mnoho systémů z téže kategorie je ale před běžnými uživateli skryto, o to mocnější mohou být v prostředí podnikového IT.
Nejvýznamnější úniky dat zveřejněné v uplynulém roce měly zjevně dopad na ochotu organizací investovat do silnějších bezpečnostních opatření. Podle nové studie konzultační společnosti BDO USA, jejíž součástí bylo i dotazování stovky finančních ředitelů (CFO) v amerických technologických společnostech, zvýšilo v posledním roce 67 % dotázaných finančních manažerů výdaje na kybernetickou bezpečnost.
V pondělí 14. září v Brně začne 57. Mezinárodní strojírenský veletrh. Očekává se kolem 1500 vystavovatelů ze 30 zemí, téměř polovina bude zahraničních. Stěžejními tématy budou, podobně jako na letošním CeBITu, Průmysl 4.0, 3D tisk a také CAD/CAM.
Pod názvem Byznys EVO uvádí společnost J.K.R. na trh novou generaci podnikových informačních systémů Byznys ERP. Jedná se o komplexní software, který je postaven na nejmodernějších technologiích, postupech a zkušenostech.
Třetí ročník Vědeckého jarmarku na dejvickém Vítězném náměstí v Praze 6 navštívilo přes 20 000 lidí, většinou dětí s rodiči, žáků a studentů z pozvaných škol a také široké veřejnosti. Bylo se na co dívat a čemu se přiučit.
SAP se vydává cestou zjednodušování a s konceptem „Simple“ podnikových aplikací, od základu nových, chce dále těžit z možností platformy HANA, a to nejen v oblasti databází a in-memory computingu a s tím souvisejících možností práce s velkým množstvím dat v reálném čase, což je budoucnost, která podniky čeká v souvislosti s rozvojem internetu věcí.
Právní zástupci americké společnosti Microsoft se minulý týden u soudu opět utkali s představiteli americké vlády v ostře sledovaném případu týkajícím se toho, zda USA mohou po poskytovatelích internetových služeb požadovat i zpřístupnění těch dat, jež jsou uložena na jejich serverech v zámoří.
Společnosti T-Mobile a SimpleCell Networks (dříve Blue Cell Networks) se rozhodly pro společné pokrytí České republiky sítí SIGFOX pro tzv. internet věcí. Nová zařízení budou stát pár tisíc, roční provoz bude v řádu stokorun.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: