Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Jsou obavy z malwaru na grafické kartě v současnosti přehnané? Microsoft se snaží sbírat více uživatelských dat i ve Windows 7 a 8. Rizika TOR pro firemní sítě. Jak by měli provozovatelé on-line reklamních sítí bránit propagaci podvodných aktivit? Způsoby přihlašování by se neměly kvůli pohodlí uživatelů příliš zjednodušovat. Následuje pravidelný bezpečnostní přehled vytvářený především podle webů ZDNet, CNet, The Register a HelpNet Security.
Z programů, které bychom dnes mohli označit za umělou inteligenci, jsou dnes asi nejznámější asistenční služby typu Apple Siri. Mnoho systémů z téže kategorie je ale před běžnými uživateli skryto, o to mocnější mohou být v prostředí podnikového IT.
Nejvýznamnější úniky dat zveřejněné v uplynulém roce měly zjevně dopad na ochotu organizací investovat do silnějších bezpečnostních opatření. Podle nové studie konzultační společnosti BDO USA, jejíž součástí bylo i dotazování stovky finančních ředitelů (CFO) v amerických technologických společnostech, zvýšilo v posledním roce 67 % dotázaných finančních manažerů výdaje na kybernetickou bezpečnost.
V pondělí 14. září v Brně začne 57. Mezinárodní strojírenský veletrh. Očekává se kolem 1500 vystavovatelů ze 30 zemí, téměř polovina bude zahraničních. Stěžejními tématy budou, podobně jako na letošním CeBITu, Průmysl 4.0, 3D tisk a také CAD/CAM.
Pod názvem Byznys EVO uvádí společnost J.K.R. na trh novou generaci podnikových informačních systémů Byznys ERP. Jedná se o komplexní software, který je postaven na nejmodernějších technologiích, postupech a zkušenostech.
Třetí ročník Vědeckého jarmarku na dejvickém Vítězném náměstí v Praze 6 navštívilo přes 20 000 lidí, většinou dětí s rodiči, žáků a studentů z pozvaných škol a také široké veřejnosti. Bylo se na co dívat a čemu se přiučit.
SAP se vydává cestou zjednodušování a s konceptem „Simple“ podnikových aplikací, od základu nových, chce dále těžit z možností platformy HANA, a to nejen v oblasti databází a in-memory computingu a s tím souvisejících možností práce s velkým množstvím dat v reálném čase, což je budoucnost, která podniky čeká v souvislosti s rozvojem internetu věcí.
Právní zástupci americké společnosti Microsoft se minulý týden u soudu opět utkali s představiteli americké vlády v ostře sledovaném případu týkajícím se toho, zda USA mohou po poskytovatelích internetových služeb požadovat i zpřístupnění těch dat, jež jsou uložena na jejich serverech v zámoří.
Společnosti T-Mobile a SimpleCell Networks (dříve Blue Cell Networks) se rozhodly pro společné pokrytí České republiky sítí SIGFOX pro tzv. internet věcí. Nová zařízení budou stát pár tisíc, roční provoz bude v řádu stokorun.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: