O víkendu probíhá online The Raku Conference 2022, tj. konference věnovaná programovacímu jazyku Raku.
Včera skončila bezpečnostní konference Black Hat USA 2022 (Twitter) a začala bezpečnostní konference DEF CON 30 (Twitter). V rámci Black Hat byly vyhlášeny výsledky letošní Pwnie Awards (Twitter). Pwnie Awards oceňují to nejlepší, ale i to nejhorší z IT bezpečnosti (bezpečnostní Oscar a Malina v jednom).
Vývojáři PostgreSQL oznámili vydání verzí 14.5, 13.8, 12.12, 11.17, 10.22 a 15 Beta 3. Opraveno je více než 40 chyb a také zranitelnost CVE-2022-2625. Upstream podpora verze 10 končí 10. listopadu letošního roku.
Byla vydána verze 1.63.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish.
Microsoft Fluent Emoji jsou nově k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Více v článku na Medium.
O víkendu proběhla v Kolíně nad Rýnem demopárty Evoke 2022. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na Area 5150 (YouTube) běžící na IBM PC s procesorem Intel 8088 běžícím na 4,77 MHz a CGA.
smenu, nástroj pro příkazový řádek pro generování možností a potvrzení výběru, dospěl do verze 1.0.0.
Byla potvrzena zranitelnost CVE-2021-46778 aneb SQUIP (Scheduler Queue Usage via Interference Probing) v procesorech AMD s mikroarchitekturou Zen 1, Zen 2 a Zen 3. Detaily v publikovaném paperu.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 5.4. Přehled novinek a diskuse v diskusním fóru.
Databáze jsou základem většiny podnikových systémů a jejich správný chod má vliv na celou společnost. Není výjimkou, že jsou různé databáze s rozdílnou pracovní zátěží provozovány na několika fyzických serverech. Tento systém je ukázkou neefektivního využívání zdrojů a vede nejen ke zvyšování počtu serverů, ale s tím pochopitelně souvisí rostoucí spotřeba elektrické energie, ubývající prostorová kapacita datového centra nebo komplikované řízení.
Pokročilá analýza big data přivedla k životu světoznámého nizozemského malíře Rembrandta. Přestože od jeho úmrtí letos uběhne 348 let, na světě je „jeho“ nové dílo.
Zpověď Paula Cormiera, který pracuje ve společnosti Red Hat jako prezident pro produkty a technologie, komentuje spolupráci napříč dříve konkurenčními subjekty a platformami, která dříve byla nemyslitelná, dnes se ale stává skutečností.
V oblasti podnikových informačních systémů ERP se hodně projektů realizuje v průmyslové výrobě a automobilovém průmyslu, nezaostávají ale ani obchodní firmy, finanční sektor či zdravotnictví. Typická hodnota implementací je přitom v řádech stovek tisíc korun a nahrazují se zastaralá řešení, krabicové aplikace i excelovské tabulky.
České Radiokomunikace (ČRa), které se internetu věcí věnují velmi intenzivně, do konce roku 2017 pokryjí 70 % území ČR. Kdo se chce přesvědčit a zapojit, může se podívat do CRA IoT HUBu v jejich sídle v Praze na Strahově, a dokonce využít kit pro návrh čidel, nebo se zúčastnit IoT Hackathonů, říká Miloš Mastník, obchodní a marketingový ředitel CRA.
Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (FinTech), které využívají technologie jako sociální sítě, chytré mobilní telefony či internet při poskytování finančních služeb, v Česku nyní dosahuje asi 5,13 mld. Kč (190 milionů eur).
Jak změní trh drony, autonomní automobily a robotizace? Kdo na tom všem vydělá, do čeho investovat? Mark Pesce na The Register přichází s následujícím pohled na věc. Podle něj změny vyvolané čtvrtou průmyslovou (a logistickou) revolucí budou zásadnější, než to zatím vypadá.
DataSpring se kromě cloudu věnuje i jiným oblastem IT, například bezpečnosti, pro kterou umí zajistit jak podporu „velkého“ řešení pro firmy vlastnící IBM QRadar splňující SIEM, pro SMB pak dodává vlastní nadstavbu LogDock nad produktem od firmy Compunet. Tyto nástroje jsou jedněmi z nezbytných pro přicházející nařízení EU týkající se GDPR, říká Ivan Štefek, DataSpring ICT Security Specialist.
Konica Minolta představila Workplace Hub, poskytující konektivitu pro pracoviště budoucnosti. Jde o rozhraní, které má integrovat hardware, software a služby mnoha výrobců do jedné platformy.
V době internetu, sociálních sítí a moderních metod analýzy dat je prakticky nemožné uchovat si soukromí, je přesvědčen odborník na tuto oblast Michal Kosinski ze Stanfordovy univerzity v USA. K nabourání soukromí podle něj totiž stačí pár našich kliků na sociálních sítích nebo fotografie, z níž počítač určí třeba i sexuální orientaci.
Za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk, je přesvědčen americký vynálezce, spisovatel a futurolog Ray Kurzweil. Optimistický je i pokud jde o další oblasti moderní techniky.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: