Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Vícekrát použitelný papír, z něhož se předcházející potisk dá odstranit teplem – takových projektů zde už bylo několik. Nový nápad předpokládá, že by se proces obešel zcela bez inkoustu či toneru, postačilo by UV záření.
V architektuře současných počítačů se ukládání a zpracování dat provádí na různých místech. Přenosy dat mezi pamětí a procesorem vše zdržují. Kdyby se obě komponenty podařilo spojit do jedné, kromě větší rychlosti by to umožnilo také snížení spotřeby energie a další miniaturizaci, tedy vylepšení důležitá např. pro mobilní zařízení.
Dělení podnikových IT systémů na cloud a řešení on-premise (na vlastní infrastruktuře) zdaleka nevystihuje, jak heterogenní mohou být současné architektury. Taktéž zdaleka nestačí dělit cloud na soukromý a veřejný.
Báze DNA nabízejí teoreticky obrovskou hustotu záznamu. Často diskutované jsou projekty DNA počítačů, DNA však nemusí fungovat jen jako aktivní výpočetní prvek, ale také hrát roli úložiště. Vědci z Columbia University a New York Genome Center nyní demonstrovali, kolik dat lze do DNA vlastně uložit a jak by při tom šlo postupovat.
Je to taková metamorfóza krtka na programátora. Tak svou cestu za novou prací ve zkratce popsal pětačtyřicetiletý bývalý horník z Dolu Paskov Martin Adamec, když nastoupil do intenzivního tříměsíčního vzdělávacího kurzu. Na jeho konci by měl jako začínající programátor znát aspoň částečně některé programovací jazyky či vytvářet v internetovém prostředí databáze.
Asociace slovenských operátorů je proti vyřazení českých stanic.
Policie eviduje sebepoškozování kvůli internetové hře.
Podniky se mají otevřít freelancerům, otázkou je zabezpečení.
Facebook sází na rozšířenou realitu.
Firma Yahoo se v prvním čtvrtletí vrátila k zisku.
3D tisk: Jak si stojí české firmy v porovnání se světem.
14 miliard na rychlý internet je prý v ohrožení.
Google se v Rusku dohodl na urovnání sporu kolem Androidu.
Prodej počítačů v prvním čtvrtletí klesl o 2,4 procenta.
Apple prý zvažuje investici do čipové divize Toshiby.
NSA mlčí k podezření ohledně nabourání bankovního systému.
Společnost Uber je ztrátová, její tržby však prudce rostou.
Pro šéfa CIA je WikiLeaks nepřátelská agentura podporovaná Ruskem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: