Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Temná hmota při srážce kup galaxií tu normální předběhla. Interakce 3 nukleonů: Dosud přehlížená síla pomáhá udržet stabilitu jader atomů. Na neutronových hvězdách mohou vznikat polární záře. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations bude zajišťovat propojení evropských superpočítačových a kvantových systémů.
Vědci odhalili, jak zvláštní typ síly v jádře atomu, tzv. třínukleonová síla, ovlivňuje stabilitu jádra. Studie, umožňuje pochopit, proč jsou některá jádra stabilnější než jiná, a může pomoci vysvětlit některé astrofyzikální procesy, jako je například vznik těžkých prvků ve hvězdách.
Při splývání galaxií dochází i k fúzi jejich černých děr, což se projeví vyzařováním gravitačních vln. Paradoxně ale dokážeme detekovat gravitační vlny pouze z malých černých děr (tedy z „menší události“). Detekce signálů jednotlivých párů velkých černých děr je stále nemožná, protože současné detektory nejsou citlivé na velmi nízké frekvence gravitačních vln, které by provázely jejich přibližování.
O tom, že polární záře mohou vznikat hned na několika planetách ve Sluneční soustavě i jinde ve vesmíru, vědci už několik desítek let vědí. Nová studie opavských fyziků však ukazuje, že polární záře mohou vznikat i nad pozůstatky hmotných hvězd, nad tzv. neutronovými hvězdami. Zároveň tak potvrzují dřívější pozorování, která učinila NASA pomocí rentgenové observatoře Chandra.
Nová mikroskopie dokáže přesně zachytit pohyb elektronů. U dosavadních metod šlo dosáhnout buď vysokého prostorového rozlišení, nebo časového, ne oboje současně.
Temná hmota při srážce kup galaxií tu normální předběhla. Astronomové analyzovali značně nepřehlednou srážku dvou masivních kup galaxií, při níž se obrovská oblaka temné hmoty kupy oddělila (měla oddělit) od hmoty normální. Každá z těchto dvou kup obsahuje tisíce galaxií.
Organické látky mají pocházet z nitra Ceresu, je to určitě zajímavý svět. Kde je nejvíce vody, omezíme-li se na vnitřní Sluneční soustavu? Samozřejmě na Zemi, na druhém místě je pak planetka Ceres, největší objekt pásu asteroidů. Nyní zde byly nalezeny nové důkazy o existenci organických látek.
Astronomové pořídili přímý snímek vesmírné pavučiny ve vysokém rozlišení. Hmota v mezigalaktickém prostoru je rozložena v rozsáhlé síti vzájemně propojených vláknitých struktur (filamentů), souhrnně označovaných jako kosmická pavučina.
Jak na dokonalé vajíčko natvrdo? Jde to i vědecky a složitě. Jak ideálně udělat (slepičí) vajíčko natvrdo? Může to být celá věda, však článek o tom také vyšel ve vědeckém časopisu. Tzv. periodické vaření má být přizpůsobeno tomu, že od bílku a žloutku chceme trochu jiné věci.
Jožin z bažin a filozofické paradoxy s identitou. Některé z myšlenkových experimentů tak bizarní a tak vzdálené našim pojmům, že v takových situacích naše „obyčejné“ pojmy už ani neplatí… (úryvek z knihy Jiří Beňovský: Philo Fiction – Historky z podsvětí filozofie)
Čeští výzkumníci přispěli ke snadnějšímu odhalování a vyšetřování zločinů. Současně s tímto vývojem vznikl i hlavový snímač mozkové aktivity služebních psů pro zpřesnění jejich činnosti.
Hluk má souvislost s obezitou. Souvislost mezi hlukem a obezitou vědci zkoumali na náhodném vzorku z brněnské populace.
Vědci pomocí určení původu pazourků zmapují mobilitu pravěkých lovců mamutů. Z tohoto období známe například importy maďarského a východoslovenského obsidiánu na vzdálenosti 330 až 400 kilometrů.
Pacientka s cystickou fibrózou podstoupila třetí transplantaci plic. Lékaři Fakultní nemocnice v Motole a Národního programu transplantace plic pro ČR a SR provedli výjimečný chirurgický zákrok.
Vědci vytvořili unikátní genovou databázi, která může pomoci se šlechtěním včel. Na území současné České republiky byla tradičně adaptovaná takzvaná černá včela, Apis mellifera mellifera. Zhruba před 200 lety tu docházelo k postupnému importu nového typu včely z jihu…
V Praze-Dubči objevili pohřebiště z doby stěhování národů. Hrob bojovníka byl skoro tři metry hluboký a s rozměry více než 3 × 2 metry se výrazně odlišoval od ostatních. Jeho výjimečnost podtrhuje i skutečnost, že se nacházel mimo hlavní část pohřebiště.
Vědci objevili možný klíč k původu indoevropských jazyků. Zástupci nově objevené populace z oblasti severního Kavkazu a Dolní Volhy mohli hovořit tzv. indo-anatolštinou – tedy společným předchůdcem chetitštiny i dalších indoevropských jazyků.
Rostlinní biologové podrobně popsali evoluci samčího pohlavního chromozomu. DNA chromozomu Y u silenky širolisté, kvetoucí rostliny, která má podobně jako lidé oddělená pohlaví, rozluštil mezinárodní tým s významnou účastí českých vědců.
Na výstavu do Národního muzea zapůjčí slavnou Lucy. Ikonický předek člověka Australopithecus afarensis „Lucy“ společně se „Selam“ v srpnu zavítá do Prahy! Národní muzeum společně s Ministerstvem cestovního ruchu Etiopie představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů.
Ostravské superpočítačové centrum se podílí na dodání federativní platformy pro EuroHPC JU. Zakázka je zaměřená na bezproblémovou federaci superpočítačových a kvantových systémů EuroHPC a propojené datové infrastruktury.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: