Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.
Hezká technologie: Jistá bakterie má za běžných podmínek v prostředí záporně nabitý povrch, takže ji můžeme řídit pomocí vnějšího pole. A za těchto podmínek by bakterie mohly i přímo pohánět robota. K čemu je taková technologie dobrá, proč nelze robota řídit vnějším polem přímo? Bakterie se totiž pomocí bičíků umí pohybovat ve viskózních gelech a vyhýbat překážkám, určíme jí globální směr, ale detaily se už pokusí vyřešit sama. Uvažované aplikace – doprava látek či transport kmenových buněk na místo určení v živých organismech. (K přepravovanému předmětu by se mohlo lepit více bakterií, i když otázka je, jak by pak svůj pohyb koordinovaly.)
Trochu mimo obvyklá zde odkazovaná témata: Jak to vypadá se svobodnou vůlí, když se podrobněji zaměříme na procesy probíhající v lidském mozku? „Pár okamžiků předtím, než si uvědomíte, co chcete udělat jako další krok – v čase, během něhož vám subjektivně připadá, že máte naprostou svobodu zachovat se, jak vám libo – máte už ten další krok od svého mozku určen. Následně si to „rozhodnutí“ uvědomíte a jste přesvědčeni, že ho právě vytváříte,“ uvádí autor polemické knihy na toto téma. (Nabízí se otázka: Vyplývá z toho něco pro vývoj umělé inteligence? Snažíme se třeba kopírovat, jak problém zpracováváme my sami, jenže to může být právě jen iluze…)
Zahájen byl crowfoundingový projekt, který vybírá prostředky pro realizaci 3D tisku na formu. Vše má být realizováno pomocí open-source technologií včetně hardwaru. Nová technologie by měla být vhodná pro malé série o desítkách až stovkách kusů, kdy je běžný 3D tisk s malým průměrem trysky příliš pomalý.
Výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně získali podporu Technologické agentury ČR pro ovládání počítače hlasem. Výsledky výzkumu se ihned přenášejí do konkrétních produktů, dnes takto fungují např. vyhledávání ve slovnících, hlasové informační systémy nebo dolování bezpečnostních informací z řeči.
Podruhé se podařilo zachytit gravitační vlny.
Na dvouleté maximum (750 dolarů) vystoupala cena bitcoinu. Samozřejmě se v této souvislosti různě spekuluje o příčinách, britské referendum, cena zlata, ochrana měny před tištěním peněz ze strany centrálních bank (je tedy bitcoin dnes už spíše konzervativní než spekulativní/rizikovou investicí?).
V žebříčku superpočítačů Top500 nově vede čínský Sunway TaihuLight s výkonem 93 petaflopů za vteřinu. Také druhý počítač je čínský, na třetím místě je Titan Ministerstva energetiky USA. Ostravský superpočítač Salomon v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations zaujímá 55. místo. Podrobnosti. (Mimochodem se v této souvislosti uvádí, že Čína se v superpočítačích již dokáže obejít i bez procesorů západních firem.)
Systém pod podporu řízení aut na bázi umělé inteligence chce vyvinout také Toyota. V této souvislosti se jako problém zmiňuje stárnutí populace, speciálně v Japonsku/pro japonské firmy, ale i jinde ve vyspělém světě. Koncept individuálního vlastnictví aut se možná přežije, samořízená auta se budou sdílet jako služba.
Za jeden z problémů české vědy se považuje nedostatečná vazba mezi akademickou sférou a komerčními firmami. V rámci vysokých škol vzniká málo start-upů (spin-off firem). Technologická agentura ČR chce zřídit nový fond speciálně určený pro tuto oblast – peníze se nemají rozpustit v administrativě institucí, ale opravdu být vyhrazeny na zakládání start-upů. Samozřejmě v této souvislosti vznikají otázky: proč rizikový kapitál nepochází z komerční sféry, lze zakládání (úspěšných) firem zařídit prostě tak, že se nasypou („evropské“) peníze…?
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: