abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 1
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:22 | Zajímavý projekt

    TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.4. 21:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 23:00 | Komunita

    V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 481 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Balíčky elektronů jako nové částice

    17. 4. 2020 | Redakce | Různé | 1453×

    Grafen může sbírat energii z Wi-Fi. Světlo unikající z černé díry. Kupy ukazují, že vesmír se může rozpínat opravdu podivně. Magnetické monopóly. Evoluční kořeny náboženství – mnoho teorií. Nejstarší deskové hry. Věda a koronavirus.

    Elektrony mohou proudit i v balíčcích

    Pozorovat se podařilo skupiny 2–5 elektronů; i přes jejich odpuzování v důsledku shodného elektrického náboje byly propojeny tak těsně, že skupinu lze prý pokládat rovnou za nový, dosud neznámý typ částice – podobně jako z kvarků vznikají protony a neutrony. Autoři výzkumu celý jev zaznamenali v datech na základě vzorů odpovídajícímu Pascalově trojúhelníku.

    Grafen může získávat energii ze signálů Wi-Fi

    Wi-Fi signál proudí všude kolem nás. Jeho produkce je spojena s terahertzovými vlnami, které se nacházejí mezi pásmem mikrovln a infračervenou oblastí. Máme-li solární energetiku, nestálo by za to zkusit „sklízet“ i tuto část spektra, i když samozřejmě příslušné fotony nesou o několik řádů energie méně? Navíc na terahertzových frekvencích vyzařují energii např. i živá těla…

    Elektromagnetická dualita

    Tvrzení, že v teorii kvantového elektromagnetismu existuje dualita, znamená, že existuje způsob, jak zaměňovat jednotlivé částice tak, abychom skončili u stejné teorie. U elektromagnetické duality si přejeme, aby se „vše elektrické“ změnilo ve „vše magnetické“, a naopak. Pokud například elektron nese elektrický náboj, pak by mělo být možné zaměnit ho částicí nesoucí náboj magnetický. (úryvek z knihy Edward Frenkel: Láska a matematika – srdce skryté skutečnosti)

    Rozpínání vesmíru může být v každém směru jiné

    Je to rozhodně divná a hodně revoluční představa, která se hned tak asi nestane fyzikálním mainstreamem. Současně je to ale výsledek vzešlý z velké/renomované instituce (ESA). Kupy galaxií a rozložení temné energie v prostoru.

    Světlo unikající z okolí černé díry se může chovat jako bumerang

    Nová studie ukazuje, že ačkoliv vně horizontu černá díra světlu nedokáže zabránit v úniku, přesto zde extrémní gravitační pole s fotony provádí psí kusy, paprsky se všemožně ohýbají u uniknou až po značném úsilí, např. v důsledku odrazu od disku obíhajících částic.

    Krátce

    Proč se Uran kolem Slunce kutálí. Neobvyklé fungování Uranu vysvětluje nová studie tak, že Uran zasáhla ledová planetka o hmotnosti asi 1-3 Zemí, naklonila planetu a také zrychlila její rotaci.

    Psi a prasata – vedle Egypta a Sumeru se nejstarší deskové hry hrály i v Turecku. Při archeologických vykopávkách v Ilisu byly objeveny asi 5 000 let staré figurky, zřejmě určené k nějaké deskové hře.

    V údolí poloměru: TESS našla zajímavý planetární systém. Jednou z velkých výzev současného výzkumu exoplanet je tzv. údolí poloměru (radius valley).

    Evoluce a náboženství, paranoia a zamilovanost. Při příležitosti náboženského svátku opět trochu evolučních úvah o vzniku náboženství.

    Poruchy editování RNA mohou způsobit netypickou epilepsii. Pacienti zapojení do studie mají vzácné mutace ve stejném genu ADAR2 a vykazují příznaky mikrocefalie, mentálního postižení a epilepsie.

    Poprvé změřili rychlost větru na hnědém trpaslíkovi. Na polovičních hvězdách fouká mnohem víc než na Jupiteru.

    Věda a koronavirus

    Stručná historie anti-koronavirového léku Avigan/Favipiravir/Favilavir. Deriváty pyrazinu byly dříve používány už i při léčbě (bakteriální) TBC. Avigan/Favipiravir působí tak, že blokuje replikaci virů chřipky.

    Na koronavirus jsou náchylnější spíš kočky než psi. Nicméně rizika nákazy lidí i zvířat v souvislosti s domácími mazlíčky se považují víceméně za zanedbatelná.

    Kompresní rámečky mají zvýšit účinnost roušek. Rámeček z pružného materiálu, který pomůže roušce lépe přilnout na obličej a zamezí vzduchu, aby unikal bokem.

    Biosenzor může odhalit koronavirus dříve, než se začnou tvořit protilátky. Vyvíjené biodetekční systémy jsou založené na bázi tzv. ultra-rezistentních polymerních povrchů.

    Algoritmus pro pipetovací roboty testující koronavirus. Hlavním cílem vyvíjeného postupu je minimalizace rizika kroskontaminace.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.