Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Higgsův boson a nová fyzika, superstruny a kvantová gravitace. Slabé síly umožňují optimalizovat propojení kovů a polovodičů. Grafen v lidském těle. Prstence Saturnu. Objev exoměsíce.
Nově použité slabé van der Waalsovy síly umožňují vázat k sobě i materiály, které k sobě přesně nelícují, atomy se přitom tolik nedotýkají. Slabá interakce stačí udržet pohromadě vrstvy tlusté do zhruba 10 nanometrů – zde je tedy miniaturizace na úroveň atomů nikoliv překážkou, ale výhodou, která umožňuje použít efektivnější technologii.
V nedávných letech byla fundamentální fyzika svědkem tří velkých experimentálních objevů. Prvním je odhalení Higgsova bosonu v ženevském CERNu. Druhým jsou měření provedená sondou Planck; naměřená data byla zveřejněna rovněž v roce 2013 a potvrdila standardní kosmologický model. Třetím je první detekce gravitačních vln oznámená začátkem roku 2016. To jsou tři významné signály, které nám příroda nedávno poskytla. Tyto tři výsledky mají cosi společného: nejsou vůbec překvapivé. Standardní model stále platí. (úryvek z knihy Rovelli Carlo: Realita není, čím se zdá – Cesta ke kvantové gravitaci)
Baterie lithium-kyslík (lithium-vzduch) teoreticky nabízejí 5-10krát vyšší kapacitu než klasické Li-Ion. Problémem je, že kapacita těchto baterií rychle klesá a mají omezenou životnost, protože při probíhajících chemických reakcích vzniká peroxid lithia. Jak se ukazuje, parametry baterie by ale mohly zlepšit nejen nové materiály pro elektrody, ale i úpravy samotného elektrolytu.
Hubble našel důkazy existence prvního exoměsíce Kepler-1625 I. První objevený exoměsíc má mít velikost srovnatelnou s Neptunem.
Prstence Saturnu jsou složitější, než jsme mysleli. Z prstenců na planetu prší řada látek – a to nejenom led, ale i zmrzlý oxid uhličitý, oxid uhelnatý, amoniak, dusík a metan.
Stromy jsou vyšší, ale slabší. Lesy v mírném pásu se v důsledku klimatických změn zajímavým způsobem mění.
Lidský enzym umí rozložit grafen. Grafen je podle nového zjištění je plně biologicky odbouratelný, ať už jde o jedinou vrstvu, tak i o vrstvy různě stohované na sobě.
Slovenský start-up vyvíjí lepší diagnostiku nádoru prostaty. Doposud se rakovina prostaty diagnostikuje zejména pomocí množství tzv. prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi, což je značně nepřesné.
Astrofoto: Souhvězdí, kde nic není. Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek Temná mračna v souhvězdí Kefea.
Účinná metoda pro stanovení rostlinných hormonů. Metodu vědci ověřovali na semenáčcích huseníčku rolního, jež vystavili stresu ze zasolení.
Značení kanabinoidních receptorů na povrchu nádorových buněk. Přední vědecké ústavy spojí síly ve výzkumu syntetických protilátek iBodies.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: