Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Učíme umělou inteligenci řešit problém postupně. AI cvičí psy. Fázový přechod temné energie. Chlazení plazmatu při termojaderné fúzi. Magická čísla protonů a neutronů. Stephen Hawking o kolonizaci vesmíru. Chytré sépie. Věda a koronavirus.
Umělá inteligence se v tomto případě nesnaží ani tak problém přímo vyřešit, ale dokázat danou situaci zařadit do určité kategorie (podle toho, jak kolik tahů je od řešení; každá pozice tak dostane přiřazeno určité číslo) a pak najít postup, jak ji převést do kategorie příznivější. A k čemu je to všechno dobré?
Alespoň podle nové teorie by událost GW190521 detekovaná podle gravitačních vln nemusela odpovídat fúzi černých děr, ale objektů ještě exotičtějších. Bosonové hvězdy jsme ovšem nikdy zatím neviděli, jde o zcela hypotetické objekty. Měly by navíc být vytvořeny z dosud neznámých typů bosonů...
Vědci se nově zaměřili na exotické jádro draslíku obsahující 32 neutronů. Draslík s protonovým číslem 19 se nejčastěji vyskytuje jako 39K s 20 neutrony a stabilní je rovněž izotop 41K s 22 neutrony. Snad celkem spolehlivě víme, že magická čísla jsou 2, 8, 20 a 28, nicméně teorie a stejně tak některé experimentální důkazy u vápníku v jeho okolí měly naznačovat, že magické by mohlo být rovněž neutronové číslo 32…
Jak to, že různé metody pro měření rychlosti expanze vesmíru (respektive hodnoty Hubbleovy konstanty) dávají rozdílné výsledky? Vědci nabízejí nyní následující řešení problému: temná energie prošla v nějaké chvíli fázovým přechodem, v raném vesmíru a v současnosti proto k expanzi přispívá v různé míře. Měření vycházející z dat z raného vesmíru (mapy reliktního záření apod.) a z vesmíru současného (míra rudého posuvu u hvězd se známou vzdáleností) tudíž vedou k rozdílným výsledkům a nejde o žádnou chybu v použitých metodách.
Stephen Hawking: Měli bychom kolonizovat vesmír? V té době byl citován můj výrok, že se obávám, že lidstvo nebude mít žádnou budoucnost, pokud nevkročí do vesmíru. Věřil jsem tomu tehdy a věřím tomu dosud. (úryvek z knihy Stephen Hawking: Stručné odpovědi na velké otázky)
Objevili nejstarší egyptský návod na mumifikaci. Zajímavé a vlastně překvapivé je, že návod na mumifikaci je součástí lékařských textů.
Elektrochemická výroba křemíku nabízí úsporu energie. Nařezané kousky krystalů křemene byly ponořeny do vodného elektrolytu a zde se z nich dařilo odebírat elektrony a postupně vytvářet větší a větší ostrůvky křemíku
Objevili nejvzdálenější kvasar s mohutnými rádiovými výtrysky. Nově objevený kvasar s označením P172+18 je natolik vzdálený, že jeho světlu trvalo asi 13 miliard let, než doletělo až k nám.
Membrána z uhlíkových nanotrubiček by mohla zrychlit dialýzu. Biologické membrány se často vyznačují současně vysokou propustností i selektivitou, u těch syntetických mezi těmito dvěma vlastnostmi často musíme pracně hledat kompromis.
Střevní mikrobiom může i za spánek. Co jíst před spaním je velká věda – a to nejen kvůli hubnutí, ale i proto, aby se člověku spalo dobře. Nepřekvapivě se ukazuje, že jde nejenom o samotné jídlo.
Sépie zvládají test odloženého uspokojení. Dokázat chvíli počkat a získat větší odměnu, de facto investovat do odložené spotřeby – to zvládnou už i děti. Není divu, že sebekontrola přímo souvisí s dalšími kognitivními schopnostmi…
Umělá inteligence cvičí psy. Nejprve ovšem prostřednictvím strojového učení musíme systém vytrénovat, teprve pak začne trénovat sám .
Proč se jídlo lepí na pánev. Fenomén suchých skvrn se objevuje např. i v destilačních kolonách nebo při chlazení elektroniky.
Čeští vědci přispěli k vývoji super termostatu v zařízeních pro jadernou fúzi. Chlazení plazmatu u stěn je třeba přesně řídit, aby se v centru plazmatu nezastavila fúze.
Na světě je přes 6 milionů druhů hub. Z odhadovaného počtu druhů tvoří většinu vřeckovýtrusé houby, například lanýže a kvasinky.
3D tisk plošných spojů i v ČR. 3D tiskové řešení je zásadním skokem kupředu v technologii konstrukce desek tištěných spojů od 40. let 20. století.
V Národní knihovně náhodou našli vzácné zlomky středověké hudby. Kodex z 15. století v sobě ukrýval vzácný fragment šesti dvojhlasých skladeb vytvořených v okruhu pařížské katedrály Notre-Dame ve 12. a 13. století.
Co když člověka nakazí dva různé kmeny koronaviru? V Brazílii byl zaznamenán případ dvou lidí, kteří byli současně infikováni dvěma různými variantami SARS-CoV-2…
ArgeCure: nanočástice stříbra i pro nanoroušky. Nanovlákenný materiál ArgeCure vhodný do ochranných roušek, respirátorů a v budoucnu třeba i pro filtraci vody nebo krytí ran.
Léčba koronaviru krevní plazmou prý nefunguje. Zkusit léčit COVID-19 pomocí krevní plazmy těch, kdo chorobu již prodělali, dává celkem smysl. Ne všechno, co dává smysl, ale také funguje.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: