OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Exotická fyzika neutronových hvězd. Scénář temného velkého třesku. Astronomové pořídili první detailní snímek hvězdy mimo naši Galaxii.
Vnější kůra neutronové hvězdy není tak hustá jako ve větší hloubce, stále se v ní nacházejí i atomová jádra. S rostoucí hustotou vzniká v atomových jádrech přebytek neutronů (elektrony jsou přitlačovány k protonům za vzniku neutronů; základní mechanismus vytvářející neutronovou hvězdu). Neutrony pak mohou z jader odkapávat a atomová jádra v důsledku toho plavou v jakési neutronové omáčce.
Extrémně komplexní procesory, na nichž běží operační systém iPhonu, si Apple navrhuje sám, ale ani technologický kolos z kalifornského Cupertina tyto čipy nedokáže vyrobit. A nesvede to ani žádná jiná firma v USA, Evropě, Japonsku nebo v Číně. Nejvyspělejší čipy Applu – pravděpodobně nejvyspělejší na světě – dnes umí vyrobit jen jediná firma v jedné budově, v nejdražší továrně celé historie, která se 18. srpna dopoledne nacházela jen pár desítek kilometrů na levobok od USS Martin /letadlové lodi/ (úryvek z knihy Chris Miller: Čipové války: Boj o nejdůležitější technologii na světě).
V roce 2023 Freese a Winkler navrhli, že temná hmota, na rozdíl od běžné hmoty, mohla vzniknout z odlišné události velkého třesku, která se mohla odehrát několik měsíců po tom „klasickém“. V tomto modelu částice temné hmoty vznikají rozpadem kvantového pole, které se spojuje pouze s temným „segmentem“ vesmíru a zpočátku je uvězněno v metastabilním stavu falešného vakua.
Editování genů CRISPR/Cas9 vedlo k zefektivnění fotosyntézy. Až dosud se CRISPR/Cas9 používala (téměř výlučně) k vyřazení genu nebo snížení genové exprese, nyní se podařilo čtení příslušného genu naopak zvýšit a spolu s tím zintenzivnit i fotosyntézu.
Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety. V nové studii vědci zkoumali okolí hvězdy s velmi nízkou hmotností 0,11 hmotnosti Slunce (tzv. ISO-ChaI 147).
NASA chce přidělit mise dvěma nákladním lunárním landerům. Součástí těchto plánů je rozšíření spolupráce s firmami Blue Origin a SpaceX.
Na dynamiku buněk má zásadní vliv protein MICAL1, kontroluje buněčný cytoskelet. Zjištění výzkumníků přinášejí detailní pohled na fungování MICAL1 při regulaci aktinových filamentů — pružného „skeletu“ buňky — a otevírají nové možnosti pro léčbu nemocí spojených s poruchou této regulace.
Obyvatelé tepe jedli hodně masa a pšenice: svědectví o Hedvábné cestě. V Ak-Žaru se dochovalo celkem 7 sídlištních pahorků, takzvaných „tepe“, datovaných do doby mezi 2. stoletím před naším letopočtem až 5. století našeho letopočtu.
Experti zkoumají hrob Arnošta z Pardubic. Hrob prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic vydává svoje tajemství.
Vědci z ČVUT vyvinuli unikátní metodu na opravu historických zvonů. Jemné částice kovu nebo jiných materiálů se urychlují plynem na rychlost až Mach 3 (cca 3 700 km/h). Díky vysoké rychlosti se částice při dopadu pevně spojí s povrchem.
Grafenová technologie bojuje s kostními nádory. Nanoplatforma na bázi grafenu, na niž je možno navázat hned několik léčiv a dopravit je k nádorovým buňkám...
Jak se vzala voda na Zemi? Meteority a sluneční vítr. Bombardování kyslíkatých minerálů atomy vodíku vede k tvorbě molekul vody.
Molekulární past na exotické kovy slibuje lepší diagnostiku a vývoj léčiv. Molekula je nejprve otevřená, aby se kov dostal snadno dovnitř. Když se tam usadí, zaklapne se za ním víko pasti pomocí nevratné chemické reakce.
Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury. Jižní pól Měsíce je považován za jedno z nejzajímavějších míst na Měsíci, kde mnoho vesmírných agentur z USA, Indie, Číny a Evropy plánuje své mise.
Genová terapie dokáže zabránit ztrátě zraku. Léčivý přípravek Luxturna (voretigen neparvovek) byl v roce 2017 jako první genová terapie pro oční onemocnění nejdříve schválen v USA.
Superpočítače sestavené HPE obsadily přední příčky v nových žebříčcích. Superpočítače vyvinuté společností HPE, které se nacházejí v žebříčku TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě, dosahují celkového výkonu přes 5,75 exaflopu.
Objev mini-neptunu a tajemství ztraceného horkého jupitera v systému TOI-2458. Horký jupiter se mohl zformovat přímo na místě ve velmi blízké vzdálenosti od hvězdy.
Vědci objevili nový obří virus v římovské nádrži. Dostal jméno Budvirus. Velký pokrok ve zkoumání vodního mikrosvěta přinášejí nejnovější metody, jako je např. analýza environmentální DNA.
Astronomové pořídili první detailní snímek hvězdy mimo naši Galaxii. Nově vyfocená hvězda WOH G64 leží ve Velkém Magellanově mračnu, jedné z malých galaxií, které obíhají kolem Mléčné dráhy. Nová pozorování ukazují hvězdu chrlící plyn a prach v poslední fázi před tím, než se stane supernovou.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: