abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (22%)
     (22%)
     (11%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (44%)
    Celkem 9 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Co po sobě mohou zanechat mimozemské civilizace

    10. 5. 2017 | Redakce | Různé | 2228×

    Paměť jako procesor. 3D tisk na cizích planetách. Superhydrofobní materiály. Přímé měření elektronegativity atomu. Jak střevní bakterie ovlivňují chuť. Roboti z Brna v soutěži IBM Watson AI. Historie hry go. Perspektivy technologií GMO.

    Paměť by mohla současně fungovat jako procesor

    V architektuře současných počítačů se ukládání a zpracování dat provádí na různých místech. Přenosy dat mezi pamětí a procesorem vše zdržují. Kdyby se obě komponenty podařilo spojit do jedné…

    3D tisk na Měsíci i Marsu

    3D tisk z různých křemičitých prášků nebo písků se již používá, nešlo by tímto způsobem zpracovávat i mimozemské suroviny? Při výzkumu vesmíru včetně stálých základen by bylo výrazně jednodušší si dokázat potřebné věci vyrábět na místě.

    Nový hydrofobní materiál se inspiruje hmyzem

    Materiály s určitou povrchovou strukturou mohou vodu odpuzovat až do té míry, že několikamilimetrové kapičky od povrchu odskakují. Kapky jsou příliš velké na to, aby pronikly povrchovou strukturou, proto zůstávají na povrchu útvarů tvořících povrchovou strukturu a tam jsou nadnášeny vzduchovými polštářky. Ve výsledku pak povrch zůstává v podstatě suchý. Mnoho takových povrchů však selhává, pokud je vystaveno specifickým vnějším podmínkám, jako je například mlha nebo vysoká vlhkost.

    Přímé měření elektronegativity atomu

    Elektronegativita mimo jiné určuje schopnost daného atomu reagovat s okolím a vytvářet chemické vazby. Donedávna ji vědci dokázali určit pouze pomocí technik, které pracovaly s velkým souborem atomů.

    Střevní bakterie mění chuťové preference

    O tom, že střevní bakterie výrazně ovlivňují náš zdravotní stav, třeba co se obezity týče, se celkem nepochybuje. Nemusejí ale měnit přímo vstřebávání potravy, zřejmě dokáží cílit i na mozek a lidské (?) chutě. S tím, jak parazité různě manipulují chování svých hostitelů, jsme v českém prostředí dostatečně obeznámeni díly toxoplasmě. Pokud jeden parazit zvyšuje riziko toho, zda nás přejede auto, proč by si jiný nemohl pohrávat s tím, co nám chutná...

    Proč hledat mimozemský život, nejsou nadějnější artefakty?

    Jason Wright z Pennsylvania State University tvrdí, že při pátrání po hypotetických mimozemských civilizacích bychom se měli zaměřit spíše na „archeologické“ pozůstatky po civilizacích minulých a zaniklých. Mnohem pravděpodobnější prý je, že nějaká vyspělá civilizace existovala v našem okolí (Sluneční soustava) v minulosti, než že se s ní náhodou v čase zrovna sejdeme. A co bychom konkrétně měli hledat? Může jít stejně dobře o materiály, které nevznikají přirozenou cestou, jako o doklady těžby. Plus trochu komentářů na toto téma.

    Krátce

    Kde se vzaly chobotnice? Hlavonožci jsou suverénně těmi nejinteligentnějšími bezobratlými, výzkumy jejich schopností nás fascinují, přitom o evoluci chobotnic toho moc nevíme.

    Z historie hry go. Existuje i teorie o vzniku hry z raných forem počítání. Tato teorie je však nejméně přesvědčivá vzhledem k velikosti desky 19×19 nebo 17×17 průsečíků, jež se vůbec nehodí pro počítání v desítkové soustavě.

    GMO: Problémem Evropy jsou konzervativní zákony. V USA, Kanadě, Jižní Americe, Číně nebo Indii se pěstují některé geneticky modifikované plodiny na milionech hektarů.

    Na parkování neuronovou sítí. Chytré parkování jako nedílná součást chytrých měst.

    V Hradci vznikne evropské centrum na testování leteckých motorů. Do České republiky následně přijde investice za 10 miliard korun na výrobu motorů.

    IKEM již rok transplantuje dělohy. Historicky první transplantaci dělohy v České republice provedl společný tým lékařů IKEM a FN Motol 30. dubna 2016.

    Home-X, technologie pro inteligentní domy z ČR. Brněnská firma Bender Robotics se jako jediná česká společnost probojovala do mezinárodní soutěže IBM Watson AI XPRIZE.

    Úplné přečtení genomu ječmene. Dědičná informace ječmene se skládá z pěti miliard písmen, tj. je o polovinu větší než genom člověka.

    3D tiskárny 3ntr pro průmysl. Tiskárny A2 a A4 nejsou hračkami pro nadšence.

    Vesmír by měl být plný dokonalých slunečních soustav. Proč tomu tak není? První objevené exoplanety byly horkými jupitery, ale data z Keplera ukázala, že nejčastějším typem planet minimálně ve vnitřních částech planetárních soustav jsou super země.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    11.5.2017 16:25 njn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Co po sobě mohou zanechat mimozemské civilizace
    to si kur. pamet je procesor. klicovy algoritmus je vyjmuti prvku ze seznamu (heap) do vykonavaneho kodu (stack+code pointer) takovym zpusobem, ze pri dalsim dotazu na ten stejny seznam v nem prvek neni a soucasne je info, ze se s nim pracuje.
    11.5.2017 16:26 njn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Co po sobě mohou zanechat mimozemské civilizace
    a podle toho jak dopadne prvni vypocet se nasledny bud zahodi vypocet nebo zahodi info o zpracovavanem prvku nebo se prvek preda do druheho vypoctu pripadne s dodatecnou hodnotou.
    14.5.2017 21:33 BigBoss
    Rozbalit Rozbalit vše vsichni hura na GMO
    Ten sciencemag ma prece v nazvu science, je to tedy urcite vedecky casopis.

    Jezme tykve, jako nakladaky! Indie nam vzorem!
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.