Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Jak umělá inteligence pomáhá s průzkumem Marsu. Při zapamatování a vybavování se mozkové vlny šíří opačným směrem. Průlom ve vývoji ultrarychlých luminiscenčních materiálů. Kvantové tornádo má zlepšit naše chápání černých děr.
Projekt ATLAS z CERNu představil první výsledky z hledání nové fyziky při rekordních energiích srážek, zaměřené na magnetické monopóly vznikající ve srážkách těžkých iontů a dlouho žijící částice vytvořené při srážkách protonů s protony. Existence magnetických monopólů by prokázala úplnou symetrii mezi elektřinou a magnetismem.
Jakmile se PIXL dostane do správné pozice, přichází na scénu další AI. Přístroj PIXL skenuje část kamene o velikosti poštovní známky tak, že vysílá k cíli tisíce svazků rentgenových paprsků, čímž vytváří mřížku mikroskopických teček. Každá tečka odhaluje informace o chemickém složení minerálů přítomných v daném místě.
Až dosud jsme předpokládali, že makroskopičtí živočichové se na Zemi poprvé objevili asi před 635 miliony let v rámci faun typu ediakara/vend. Vědci z Cardiffské univerzity však nyní uvádějí, že objevili důkazy o mnohem dřívějším ekosystému ve Francevillské pánvi poblíž Gabonu na atlantickém pobřeží střední Afriky – o více než 1,5 miliardy let dříve (poznámka: obrovský rozdíl, pokud by se vše potvrdilo).
Čistokrevní psi nemusejí být méně zdraví. 25 psích plemen zařazených do studie představuje 60 % všech čistokrevných psů zkoumaných v rámci projektu Dog Aging Project.
Upírské bakterie touží po lidské krvi. Některé z nejnebezpečnějších bakterií vyhledávají lidskou krev a živí se jí, Tuto nově objevenou vlastnost vědci označili přímo za bakteriální vampyrismus.
Při zapamatování a vybavování se mozkové vlny šíří opačným směrem. Sledováním nervové aktivity lidí, kteří si vybavovali vzpomínky nebo vytvářeli nové paměťová záznamy, se výzkumníkům podařilo zjistit, jak nově zkoumaný typ mozkových vln ovlivňuje ukládání a vybavování informací.
Kvantové tornádo má zlepšit naše chápání černých děr. Vědci vytvořili v supratekutém heliu obří kvantový vír napodobující černou díru. Objekt jim umožnil detailněji sledovat, jak se analogické černé díry chovají a jak interagují se svým okolím.
Interleukin-11 má být klíčový faktor stárnutí. Protein interleukin-11 (IL-11) údajně aktivně podporuje stárnutí. Terapie proti IL-11 pak působí proti škodlivým účinkům stárnutí a prodlužuje délku života.
Průlomový objev foukání skla. Mezi 6. a 1. stoletím př. n. l. se skleněné nádobky vyráběly převážně technikou navíjení skloviny na odstranitelné hlinito-písčité jádro. (úryvek z knihy Ad unicum. Antika. Antické památky v mobiliárních fondech ve správě Národního památkového ústavu)
Pět specializovaných center nabízí novou metodu diagnostiky rakoviny plic. Screening je založen na kombinaci vyšetření plicním lékařem, nízkodávkového CT (LDCT) a spirometrie v nejvíce rizikové populaci silných kuřáků.
Grafenový materiál funguje jako spolehlivý a stabilní teplotní senzor. Základem je nový grafenový derivát, díky němuž je senzor nejen přesný a spolehlivý, ale také není citlivý na vlhkost. Využití by mohl najít mimo jiné v teplotních čidlech v průmyslových výrobách…
Pavouci, tma a stísněné prostory. Léčba fobií pomocí virtuální reality. Terapeutický nástroj BraveMind klientům umožní bezpečně reagovat na různé fobické stimuly v kontrolovaném prostředí.
Nanočástice poodkrývají taje nelineární dynamiky otevřených systémů. Nanočástice tvoří miniaturní oscilátory, které jsou vzájemně svázané rozptýlenými fotony a v prostoru periodicky kmitají jako malinkaté kuličky.
Kometa Olbers za hradem Kunětická hora. Snímek Fyzikálního ústavu v Opavě publikovala NASA. Na snímku je zachycena periodická kometa 13P/Olbers za známým východočeským hradem Kunětická hora.
Nočnú oblohu zaplnia padajúce Perzeidy. Zem sa už čoskoro stretne s prúdom prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle.
Dvojnásobný nárůst odhalených případů žloutenky E a C. Nedostatečně tepelně upravené vepřové maso nebo zvěřina. To je v Evropě asi nejčastější příčina nákazy hepatitidou typu E.
Průlom ve vývoji ultrarychlých luminiscenčních materiálů. Tenké vrstvy oxidů zinku byly deponovány na sodnovápenaté skleněné substráty bez potřeby mezivrstvy, což výrazně zjednodušuje a zlevňuje výrobní proces.
Nová PET/MRI kontrastní látka slibuje včasné odhalení skrytých nemocí. Navržená molekula kombinuje gadolinium a radioaktivní fluor-18, což jsou látky běžně používané v lékařských skenech a snadno dostupné.
Jasné planety na ranní obloze. Letošní pozorování Perseid doplní na ranní obloze vzácná konstelace: Jasné planety Jupiter a Mars se k sobě úhlově velmi těsně přiblíží, navíc ve fotogenické oblasti souhvězdí Býka…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: