abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Detekovali exotické kvazičástice, jejichž hmotnost závisí na směru pohybu

    20. 12. 2024 | Redakce | Různé | 2253×

    Další kouzla grafenu: 5 vrstev a kosočtverce. Čipy, na nichž stojí svět: ASML, TSMC, Tchajwan. První mikroskopické snímky dokazují altermagnetismus. Zkreslené vnímání: uzlům intuitivně nerozumíme. Temné komety.

    V CERNu poprvé detekovali antičástici hyperhelia-4

    Hyperjádra jsou exotická jádra tvořená směsí protonů, neutronů a hyperonů, přičemž hyperony jsou nestabilní částice obsahující jeden nebo více podivných kvarků (kvark s, strange). Více než 70 let od jejich objevu v kosmickém záření zůstávají hyperjádra pro fyziky zdrojem fascinace, protože v přírodě se vyskytují jen zřídka a jejich vytvoření a studium v laboratoři je náročné.

    Detekovali exotické kvazičástice, jejichž hmotnost závisí na směru pohybu

    Vědci poprvé pozorovali kvazičástice, které jsou při pohybu jedním směrem bez hmotnosti, ale v jiném směru hmotnost mají. Tato kvazičástice, tzv. semi-Diracův fermion, byla poprvé teoreticky popsána před 16 lety, ale teprve nyní se ji podařilo detekovat uvnitř krystalu polokovového materiálu ZrSiS. Objev podle vědců otevírá dveře k budoucímu pokroku v řadě nových technologií od baterií po senzory.

    Další kouzla grafenu: 5 vrstev a kosočtverce

    Po dvouvrstvém grafenu s pootočením o magický úhel 1,1 stupňů se možná slávy dočká další grafenová struktura – „kosočtverečný“ pětivrstvý grafen. Již dříve se prokázalo, že kosočtverečný grafen může být z hlediska elektrické vodivosti topologický, tj. umožňovat pohyb elektronů po okraji materiálu, ale ne vnitřkem. Vznik (supra)vodivého kanálu však vyžadoval použití silného magnetického pole…

    Čipy, na nichž stojí svět: ASML, TSMC, Tchajwan

    Když se v srpnu roku 2020 americký torpédoborec plavil dál na jih, celý svět si teprve začínal uvědomovat, že je závislý na polovodičích, a tudíž i na Tchaj-wanu, kde se vyrábí čipy zajišťující třetinu nového výpočetního výkonu, který každý rok využíváme. Tchajwanská TSMC produkuje skoro všechny nejvyspělejší čipy na světě. (úryvek z knihy Chris Miller: Čipové války: Boj o nejdůležitější technologii na světě)

    První mikroskopické snímky dokazují altermagnetismus

    Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR zveřejnili dnes v časopise Nature první přímé mikroskopické snímky magnetického uspořádání v altermagnetu. … Magnetizace ve feromagnetech nabízí řadu fyzikálních jevů, které se používají mimo jiné pro výrobu vestavěných paměťových bitů v pokročilých integrovaných obvodech. Tato tzv. spintronická technologie je první v historii IT, která doplňuje polovodičové bity v procesorových čipech. Altermagnetická spintronická zařízení mají potenciál řádově zvýšit výkon a snížit energetickou náročnost současných IT technologií.

    Krátce

    Za loňské rekordní teploty může asi albedo. V roce 2023 došlo k řadě teplotních rekordů. Průměrná teplota oproti předindustriální éře se zvýšila o téměř 1,5 stupně Celsia. Jenže není moc jasné, co za tím vším stojí.

    Komety, izotopy a pozemská voda – je to celé komplikované. Pozemská voda je do nějaké (značné?) míry kometárního původu, tak jsme to všichni čítávali. Jenže mezitím se pohled na věc změnil a teď prý přichází zase změna opačná a návrat směrem k původnímu názoru. Je to prostě složité.

    Zkreslené vnímání: uzlům intuitivně nerozumíme. Zavazujeme si boty, nasazujeme kravaty, zápasíme s elektrickými kabely. I přes každodenní praktickou zkušenost s uzly však většina lidí nedokáže při pohledu na ně rozeznat slabý uzel od silného, zjistil nový výzkum…

    Astronomové objevili další temné komety a rozdělili jejich populaci na 2 typy. První temná kometa – těleso, které vypadá jako asteroid, ale pohybuje se vesmírem jako kometa – byla spolehlivě zaznamenána před necelými dvěma lety. Brzy poté jich bylo objeveno dalších šest…

    Umělá inteligence pomůže předčasně narozeným dětem. Zásadní pokrok v diagnostice a léčbě retinopatie u předčasně narozených dětí přináší nejnovější výzkum ostravských vědců.

    Nedaleko Brna objevili nový druh patogenu ořešáku. Houba je aktivně šířena nepůvodním kůrovcem, který se na ořešácích v Evropě vyskytuje posledních 15 let.

    Teplé zimy poskytují novou příležitost lučním rostlinám. Více druhů lučních rostlin zůstává během zimy zelených a fotosynteticky aktivních.

    Římští vojáci si nechávali kroužkové pancíře opravovat. Nalezená zbroj byla šrot, který místní řemeslníci využívali k opravám pancířů pro vojáky z nedaleké posádky.

    Jak novorozenci využívají čich k úspěšnému kojení. Hlavním cílem projektu je identifikovat chemické látky, které jsou zodpovědné za vůni prsu.

    Speciální dron pomůže proti komárům. Proti komárům na Litovelsku bude od příštího roku pomáhat největší aplikační dron, DJI Agras T50. Aplikační dron má nádrž na 50 litrů kapaliny, ale je schopen rozmetat i pevné látky.

    Vyvinuli algoritmus pro bezpečný pohyb humanoidních robotů mezi lidmi. Co je potřeba k tomu, abyste mohli hrát stolní hru s humanoidním robotem?

    Lidé žili v Africe i daleko od vody: odhalování klimatické historie Sahelu. Prameny byly aktivní v časovém intervalu 14 až 5 tisíc let před současností, ale fungovaly pouze v podmínkách určité intenzity a pravidelnosti dešťů…

    Astrofoto: Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom. Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně, byla to po několika letech zase jasná kometa, která obohatila naší, zejména večerní oblohu.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.