Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kolik černých děr se ukrývá? Supervenuše: Webbův dalekohled potvrdil nový typ exoplanet. Bezpilotní letoun Toyoty začne létat jako taxi v Dubaji. Superpočítače Barbora a Karolina se chystají do důchodu.
Exoplaneta GJ 1214 b. GJ 1214 b se nachází pouhých 48 světelných let od nás ve směru souhvězdí Hadonoše a je nejsnáze studovatelným příkladem této planety. Namísto superzemě bohaté na vodík nebo vodního světa odhalily nové údaje koncentrace oxidu uhličitého srovnatelné s hodnotami zjištěnými v husté atmosféře Venuše.
V průběhu dalších dvou let dojde v ostravském superpočítačovém centru k obměně stávajících superpočítačů Barbora a Karolina. Ty stejně jako veškerá jiná elektronika zastarávají a zhruba co pět až šest let provozu je potřeba je nahradit. Tak se v tomto roce stane i se superpočítačem Barbora, který je v provozu od roku 2019. Nový systém bude v Ostravě instalován v roce 2025 a dodá jej společnost Eviden.
Pokud měly černé díry narůst do svých obřích rozměrů pohlcováním velkého množství plynu, měly by také být obklopeny dostatečně velkými mračny. Je pak také pravděpodobnější, že jich bude mnoho ukrytých při určitých pohledech procházejících skrz hustá mračna. Poměr viditelných a ukrytých černých děr nám tedy říká, kolik hmoty obklopuje černé díry a tedy, jak velké sousto mají ve svém dosahu.
Diamantová membrána má vylepšit chlazení v elektromobilech i dobíjení baterií. Výzkumníkům se nyní ze syntetických diamantů podařilo vyvinout nanomembrány tenké jako křemíkový wafer, které lze integrovat do elektronických součástek, a tím snížit lokální tepelnou zátěž až desetkrát. To pomáhá zlepšit parametry elektromobilů a výrazně zkracuje dobu nabíjení baterií.
Jak dostat do uhlíkové kostry dusík: nitreny, sulfenylnitreny a dalších chemické zajímavosti. Vědci vyvinuli průlomovou metodu přidávání jediného atomu dusíku do molekul, která otevírá nové možnosti především ve výzkumu a vývoji léčiv.
Horké jupitery nemusejí obíhat samy, ukazuje podivný exoplanetární systém. Horké jupitery jsou obří planety, o nichž jsme si dříve mysleli, že obíhají samy v blízkosti své hvězdy. Předpokládalo se, že během migrace ke své hvězdě vyvrhují všechny ostatní původně přítomné planety nebo je naopak přirazí k hvězdě.
Psi z elektrárny v Černobylu nemají mutace. Vědci porovnávali genomy dvou populací psů – těch z Černobylu ve smyslu města a těch obývajících okolí jaderné elektrárny, tedy asi 16 km od sebe.
Účinnější léčbu Alzheimerovy choroby by mohl slibovat xenon. Inhalace xenonu potlačuje zánět v oblastech neuronů, snižuje atrofii mozku a zvyšuje odolnost neuronů – alespoň u myších modelů Alzheimerovy choroby. Přitom byly testovány hned 2 modely, jeden s amyloidní patologií a druhý s tau.
Sky-crane nebo velký komerční lander? Dva možné scénáře dopravy vzorků z Marsu. Kosmická agentura bude dočasně souběžně pracovat s dvojicí možných přístupů k přistání na Marsu, zatímco bude probíhat fáze podrobných formulací obou verzí.
Bezpilotní letoun Toyoty začne létat jako taxi v Dubaji. Jmenuje se eVTOL a je to zkratka pro Electric Vertical Take-Off and Landing (elektrický vertikální vzlet a přistání). Má prvky vrtulníku, dronu a malého letadla.
Vývoj léčiva proti nervovým otravám, antidotum by mohlo pomoci armádě. K léčbě nervových otrav organofosfáty se v současnosti používá například atropin nebo reaktivátory acetylcholinesterázy (tzv. oximy).
Pradávný mikroorganismus pomohl odhalit protein spojený s buněčnou odolností vůči stresu. Dosud neznámý protein aRDF způsobuje, že se dvě malé ribozomální podjednotky spojí do dvojice.
Češi na stopě tajemství gama vesmíru: Výstavba obří observatoře CTAO ERIC startuje. Evropská komise rozhodla o přeměně observatoře Cherenkov Telescope Array Observatory na konsorcium evropské výzkumné infrastruktury a umožnila tak okamžité zahájení výstavby soustavy více než 60 dalekohledů ve Španělsku a Chile.
Po Hedvábné cestě se šířily i jedovaté ropuchy. Jednu z najinvazívnejších jedovatých žiab na svete, ropuchu ázijskú, ktorej rozšírenie genetickej diverzity v oblasti Indického oceánu nesie stopy ľudskej činnosti, tvoria dva druhy.
Zběsilý tanec obřích exoplanet. Astronomové objevili planetární systém, který vykazuje dosud nejsilnější pozorovanou gravitační interakci mezi dvěma obřími planetami. Tento gravitační tanec je tak silný, že způsobuje zdánlivé změny periody oběhu planet v řádu dní.
Výzkum hojení ran odhalil podobnost s rakovinou. Fibroblasty asociované s nádorem produkují cytokin interleukin IL-6.
Nově objevená řasa Draparnaldia erecta pomůže objasnit evoluci. Proč byl přechod na souš úspěšný pouze u streptofytních řas a ne u jejich sesterské skupiny?
Snímek dne NASA z FÚ v Opavě ukazuje prchavou kometu za úsvitu. Autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
V oblasti dnešní Vídně byly v raném středověku geneticky vzdálené skupiny, které se integrovaly do jedné společnosti. Kulturní integrace zřejmě fungovala i přes velké genetické rozdíly a tito lidé se asi považovali za Avary.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: