abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (24%)
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
     (0%)
     (47%)
    Celkem 17 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Drony jako součást letového provozu

    30. 6. 2019 | Redakce | Různé | 1787×

    Borofen, plumben a další kouzla s 2D materiály. Výročí Wi-Fi i údajně největší bitvy historie. Motocykly i jaderné reaktory. Dlouhověcí ptáci, přeměny krevních skupin a ve vedru i něco o ledu…

    Proč je s kvantováním gravitace vůbec problém

    Po detekci gravitačních vln některá média uváděla, že tento objev pomůže pochopit kvantovou gravitaci. To je ale nedorozumění. Gravitační vlna, která k nám po 1,3 miliardy světelných let dorazila, je naprosto klasická vlna. LIGO v žádném případě nezaznamenal jednotlivé gravitony. (úryvek z knihy: Anthony Zee: O gravitaci – krátké seznámení se závažným oborem)

    Borofen vyleze ze směsi se zlatem

    Za relativně vysokých teplot a podmínkách blížících se vakuu měl bórový prášek tendenci vnikat do struktury zlata. Po ochlazení se ovšem bór ze zlata zase vylučoval, a to právě v podobě požadované monoatomární vrstvy na povrchu kovu. Podobně prý funguje uhlík na mědi.

    20 let Wi-Fi

    V červnu 1999 několik technologických společností vytvořilo obchodní sdružení Wireless Ethernet Compatibility Alliance (WECA). Tento moment je považován za počátek bezdrátových sítí dnes známých jako Wi-Fi. Už ve stejném roce vydala společnost Apple svůj iBook, první počítač s vestavěným adaptérem AirPort…

    Drony již nebudou ostatním pilotům neviditelné

    Drony, které se dnes vyrábí, nejsou schopny ostatním účastníkům letového provozu sdílet svou aktuální pozici v reálném čase. Drony se tedy nevidí mezi sebou, ale nevidí je ani letadla nebo záchranářské vrtulníky. Evropská unie chystá zákon, podle kterého všechny drony ve vzduchu budou muset být identifikovatelné…

    Plumben, 2D může být i olovo

    A k tomu Kelvinův matematický problém, dvanáctistěny a čtrnáctistěny. 2D materiály se dosud údajně podařilo vytvořit ze 14 prvků. Poslední v řadě je olovo, jedná se tedy plumben (plumbene).

    Krátce

    Kolik Římanů, Hunů a Germánů bojovalo v „největší bitvě“? Bitva na Katalaunských polích 20. června 451 se někdy považuje za největší vojenské střetnutí starověku, jindy dokonce za největší bitvu celých dosavadních dějin lidstva.

    Kolik exoplanet obíhá okolo červených trpaslíků? Hodně. Okolo červeného trpaslíka prý obíhá v průměru nejméně 2,39 planet.

    Enzymy střevních bakterií umí přeměnit krev na skupinu 0. Dva potřebné enzymy se vyskytují každý v jiném genomu, jde je ale vložit jinam a vyrábět ve velkém.

    Proč ptáci žijí déle než savci. U savců závisí věk především na velikosti, létaví ptáci jsou lehčí, přesto ale dlouhověcí. Jak je to možné?

    Perlička: Jak se v Česku ledařilo. Může ledárna vyhořet? Pekelná vedra vysloveně lákají k tomu, aby si člověk něco přečetl o ledu.

    Robot pro dekontaminaci vyřazených jaderných reaktorů. Pojízdný robot adaptovaný na pohyb v potrubí nese dvě na sobě nezávislé sondy pro odběr vzorku.

    Kdo vymyslel variabilní vidlici pro motocykly? Každá motorka má přední vidlici a motor se zadní částí, mezi kterými je určitý úhel…

    Klíšťové infekce souvisí s přemnoženými hraboši. Hlodavci jsou hlavními hostiteli larev i nymf klíšťat.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.