abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 20:12
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Elektronika bez polovodičů

    11. 11. 2016 | Redakce | Různé | 1668×

    Tranzistor ze zlatého metapovrchu. Nová kosmologie specialisty na holografický princip vysvětluje gravitaci i temnou energii. Zelenina vypěstovaná s pomocí genetické techniky CRISPR poprvé na talíři. Elektrody z borofenu. Robotizace a pracovní místa. Psychologie fotbalu. Propojí hyperloop Prahu s Brnem?

    Metamateriál místo polovodiče

    Nemohly by tranzistory a jiné přepínače být založeny na něčem jiném než polovodičích? Proveden byl experiment se zařízením, kde se vodivost také ovládá jen malým vstupním impulzem, tentokrát však nejde o pohyb elektronů tranzistorem, ale volným prostorem (co vám to připomíná)? Jak ale elektrony jednoduše z látky vyškubávat? Pomůžeme si zlatým metamateriálem, respektive metapovrchem. Otázkou samozřejmě je, proč polovodiče vůbec nahrazovat, respektive kde by nová technologie mohla přinášet výhodu.

    Gravitace není fundamentální silou?

    Zase kosmologická pozoruhodnost, sice nikoliv mainstreamová, ale dílo experta. Začneme od gravitace a holografického principu, dostaneme se i k temné hmotě a temné energii. Erik Verlinde již před pár lety přišel s tím, že gravitace není fundamentální silou, protože lze odvodit z holografického principu (oblast – objem – uvnitř můžeme popsat pomocí povrchu, jinak řečeno: množství informací závisí na velikosti povrchu, ne objemu). Takový model má řadu výhod, odpadá pak mj. nutnost sjednocovat Einsteinovu teorii a kvantovou mechaniku. Teď Verlinde přechází dále, k temné hmotě a temné energii.

    Víte, co je CRISPR?

    Jako CRISPR se označuje nová, od bakterií odkoukaná metoda editování genomu na konkrétním místě, využitelná v terapii, ale i v zemědělském šlechtění. Ve Švédsku již takto vypěstovanou zeleninu ochutnali – oficiálně a legálně. Kdo bude další? Podaří se CRISPR vymanit z okovů regulací GMO, které připravily Evropu o konkurenceschopnost v části biotechnologického průmyslu? (I když se s CRISPR zatím počítá spíše než pro zemědělství pro medicínu, a to včetně pěstování lidských orgánů ve zvířatech.)

    Nové technologie pro baterie

    Elektrody baterií by mohly být také z borofenu – 2D boru. V důsledku toho by se zlepšily parametry sodíkových baterií, které by pak mohly lépe konkurovat Li-Ion článkům. Další novinkou v oblasti baterií jsou uhlíkové pláště pro elektrody; ty by měly bránit jejich mechanickému poškozování, které provází cykly nabíjení/vybíjení.

    Proč mizí pracovní místa: Čína vs. roboti

    Nezadržitelná robotická revoluce? Původně se text ČTK vztahoval k americkým prezidentským volbám, nicméně má obecnější dosah a netýká se jen USA. Není prý pravda, že ve vyspělém světě se nic nevyrábí v důsledku liberalizovaného obchodu a přesunu výroby/pracovních míst jinam. Americký průmysl vzkvétá, ale nevytváří tolik pracovních míst, protože probíhá další etapa robotizace. 88 % ztracených pracovních míst v továrnách je právě důsledek technologických inovací, ne přesunu výroby do Číny či Mexika.

    Krátce

    Planety se dvěma slunci mají šanci přežít konec svých hvězd. Při procesu zániku dvojhvězdy bývají totiž planety gravitačně posouvány ke stále vzdálenějším oběžným drahám, a to asi jako kdyby se Venuše přemístila na oběžnou dráhu Uranu.

    Vlaky Šinkansen používají k čištění vzduchu stejný princip jako nové české radiátory. Fotokatalytické technologie vyvíjené např. v Liberci umožňují účinně rozkládat i velmi malé koncentrace organických látek

    Brno má být centrem výzkumu hyperloopu. Je vize spojení Prahy a Brna tímto druhem dopravy reálná?

    Pylos plný zlata dávno před Nestorem. Prý největší archeologický objev z pevninského Řecka za poslední půlstoletí mapuje počátky mykénské civilizace.

    Proč góly zabíjejí fotbal. Něco málo o psychologii sportu nebo obecně fungování našich emocí. Pokud pokládáme góly za duši hry, proč je vůbec tak populární fotbal, kde jich padá tak málo, ba utkání může dokonce skončit 0:0?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.