Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.
Za jakých podmínek by byly fúzní elektrárny ekonomicky konkurenceschopné? Pokud budeme započítávat pouze investiční náklady a náklady na provoz, pak ty první téměř jistě nebudou – kvůli nedoladěnosti technologie a malým zkušenostem s provozem. Nicméně využít půjde mnohé technologie a znalosti, které se získaly při provozu elektráren jaderných.
Drony v Nevadě už začaly roznášet i dodávky občerstvení z mainstreamových řetězců (konkrétně i u nás známého 7-Eleven).
Musk má velké plány, elektromobilový byznys chce kombinovat se solární energetikou a současně konkurovat Uberu a dalším firmám nabízejícím sdílení vozů. (Poznámka: Být akcionářem Tesly, jsem z toho poněkud nesvůj. A také – aby nakonec něco zbylo na podporu kosmických technologií; viz nedávný komentář, dle kterého se dnes od Muska třeba ohledně Marsu očekává málem víc než od celé NASA.)
Jak již proběhlo médii, cestu kolem světa dokončil letoun na solární pohon Solar Impulse. Při této příležitosti shrnutí projektu i jeho historie.
Pět oblastí, které brzy změní virtuální realita. Kromě evidentních dopadů (vzdělávání, hry, komunikace…) se stručně rozebírá i nakupování/design a změny pracovních procesů.
Zajímavým novým materiálem by se mohlo stát průhledné dřevo. Vzniká úpravou dřevní hmoty a její impregnací, uplatnit by se mohlo jako konkurence skla – a to nejen pro okna, ale i v solárních článcích nebo jiných elektronických aplikacích. Dřevo je oproti sklu lehčí, čili se s tímto materiálem možná setkáme v mobilní elektronice i automobilech/letadlech. Nebo snad budeme data přenášet po dřevěných vláknech? Vodivost lze různě ladit.
Před 150 lety byl položen první transatlantický telegrafní kabel. Morse v roce 1844 dokončil telegrafní linku o délce 40 km, spojující Washington a Baltimore; technologie se tedy ujala a rozšířila docela rychle, alespoň na tehdejší poměry.
Na trhu se údajně neprosadily 3D televize a televize s prohnutou obrazovkou. Lidé o tyto technologie ztratili zájem, u 3D zřejmě kvůli nutnosti speciálních brýlí i nedostatku obsahu. Philips se v modelech pro letošní rok proto hodlá zaměřit na HDR (High Dynamic Range), která má přinést větší rozdíl než přechod z FullHD na UltraHD.
Hnědý trpaslík se pokládal za poměrně exotický vesmírný objekt. Jde o něco mezi hvězdou a planetou, kde teplota stačí pouze na zažehnutí reakce deuteria na helium, samotný běžný lehký vodík fúzi nepodstoupí. Hnědý trpaslík se musí svou hmotností trefit někam mezi Jupiter a Slunce, což se mělo za dost výjimečné. Pozorování mlhoviny v Orionu ale nyní ukázalo, že alespoň tato část vesmíru je hnědých trpaslíků zřejmě plná.
Zcela mimo technologická témata: Na dně moří nacházíme vyvrtané kanálky/tunely vyplněné organickou hmotou, podle nové teorie jde překvapivě ne o odpad, ale o zásobárny mořských červů. Nejstarší nálezy tohoto typu známe již z kambria, takže i toto celkem složité (?) chování je už zřejmě docela staré. Přitom nejde o kolektivně žijící živočichy, nepečují o mláďata. A kupodivu ani není známo, že by si navzájem lezli do teritorií a zásoby žrali.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Chtěl bych objednat krabici koblih. Za jak dlouho uletí ten dron 8000 km? Určitě mu to potrvá dýl, než kdyby měl naložený nákladeček do Iráku
Zdroj: Phys.org a dalšíTo je teda poněkud lakonické ozdrojovaní na něco, co má v názvu "science"
:-/