abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Elektrony v grafenu mohou vytvářet zlomkové náboje

    7. 7. 2024 | Redakce | Různé | 2054×

    V křemíkovém nebi končí další ostravský superpočítač. Temná hmota a primordiální černé díry se navzájem nevysvětlují. Astronomové se snaží vyřešit záhadu rentgenových dvojhvězd. Rotace vnitřního jádra Země se zpomalila.

    Elektrony v grafenu mohou vytvářet zlomkové náboje

    Ve velmi zvláštních stavech hmoty se elektrony mohou štěpit na zlomky a ty pak mají i podobně „zlomkovité“ elektrické náboje. Tento jev je mimořádně vzácný, a pokud se jej podaří usměrnit a ovládat, mohl by příslušný exotický elektrický stav pomoci při konstrukci kvantových počítačů odolných proti poruchám.

    Falzifikovatelnost není žádná posvátná kráva

    Richard Feynman jednou poznamenal: „Filozofové říkají hodně o tom, co je pro vědu absolutně nezbytné, a zatím to všechno je spíše naivní a možná chybné.“ Feynman hovořil kromě jiných také o Popperovi. Většina fyziků, podobně jako Feynman, obvykle nefilozofuje, jedině snad pokud se snaží filozofii použít k tomu, aby ukázali, že teorie někoho jiného je chybná. (úryvek z knihy Leonard Susskind: Kosmická krajina. Strunová teorie a iluze inteligentního plánu)

    V křemíkovém nebi končí další ostravský superpočítač

    Český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa a za dobu provozu na něm bylo spuštěno více než 8,7 miliónů výpočetních úloh. Tyto úlohy spotřebovaly celkem 1 024 miliónů jádrohodin výpočetního času.

    Krátce

    Objevili první účinnou farmakologickou léčbu spánkové apnoe. Nová studie prokázala potenciál tirzepatidu, léku na diabetes 2. typu, jako první účinné farmakoterapie obstrukční spánkové apnoe Lék by měl pomáhat jak na respirační, tak i na související metabolické (zejména kardiometabolické) komplikace.

    Žádný ekologický kolaps. Na Velikonočním ostrově to mohlo být jinak. Nová studie příběh o ekocidě zpochybňuje a tvrdí, že počet obyvatel Rapa Nui nikdy nedosáhl neudržitelné úrovně. Naopak, osadníci našli způsob, jak se vyrovnat se závažnými omezeními ostrova.

    Rotace vnitřního jádra Země se zpomalila. Vědci prokázali, že vnitřní jádro Země ve vztahu k povrchu planety couvá – zpomaluje.

    Temná hmota a primordiální černé díry se navzájem nevysvětlují. Pokud by temná hmota byla tvořena černými dírami, měli bychom je být schopni detekovat v našem kosmickém okolí.

    Psát rukou je pro učení lepší, potvrdil další výzkum. Propojení při psaní rukou je mnohem komplexnější, což má vliv pro tvorbu paměti a kódování nových informací. Takže kdo si zapisuje poznámky rukou, příslušné informace se přitom snáz naučí.

    Mechanismus z Antikythéry byl vyladěn na lunární rok. Jak souvisí sofistikované antické počítadlo a gravitační vlny? Mechanismus z Antikyhéry je populárním archeologických artefaktem, však se s ním zapletl i Indiana Jones :-).

    Nová vakcína zpomalí nebo zastaví rakovinu u psů. Na Yaleově univerzitě vyvinuli vakcínu, která může zpomalit nebo zastavit vznik některých druhů rakoviny u psů. V budoucnu by mohla být použita i k léčbě lidí.

    Aplikace PredictONCO umí napovědět, jak léčit onkologická onemocnění. PredictONCO je webová stránka s funkcemi, které umožňují číst genetické informace v nádoru a doporučit, jaká léčba by na něj mohla fungovat.

    Astronomové se snaží vyřešit záhadu rentgenových dvojhvězd. Rentgenové dvojhvězdy jsou zajímavé systémy složené ze dvou nebeských těles: normální hvězdy a kompaktního mrtvého objektu, tedy černé díry nebo neutronové hvězdy, která nasává materiál ze svého hvězdného společníka.

    Ubývají obratlovci opravdu rapidně? Chyba může být v metodě výpočtu. Všichni vědí, že mnoho populací rychle klesá, ale ekologové jsou si zároveň vědomí existence mnoha populací, které v posledních desetiletích rostou.

    Nová generace DNA testů pro široké spektrum využití. Ještě poměrně nedávno se věřilo, že hlavní funkcí DNA a RNA je uchovávání a přenos genetické informace. Nyní je však jasné, že nukleové kyseliny toho zvládnou mnohem víc.

    PGP: Vědci vyvíjejí porézní skleněnou plastelínu. Díky svým průsvitným vlastnostem je materiál ideální pro tvorbu stínidel, která zajišťují rozptyl světla. Materiál má vynikající izolační vlastnosti a lze jej použít pro tepelnou i akustickou izolaci.

    Unikátní český výzkum ukázal, co trápilo písaře ve starověkém Egyptě. Odborníci zjistili častější výskyt degenerativních změn v určitých oblastech na kostrách písařů ve srovnání s muži, kteří se věnovali jiným povoláním. Jednalo se především o artrózu čelistního kloubu…

    Čeští vědci objevili hnědého trpaslíka, který byl ještě nedávno exoplanetou. Exoplaneta / hnědý trpaslík BD-14 3065b má na svůj věk nečekaně velký poloměr, který naznačuje, že v ní dochází ke spalování deutéria. Jde o proces, který dělá z exoplanet hnědé trpaslíky.

    Archeologové datovali monoxyly do doby Keltů. Archeologové uvažovali o třech obdobích, v nichž jsou monoxyly doloženy. Nejpravděpodobnější se jevila mladší doba kamenná, a to i vzhledem k teorii o opracování kmenů.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.