abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 789 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Experimenty v CERNu, tetrakvark a čtyři top kvarky

    12. 7. 2020 | Redakce | Různé | 1407×

    Grafen ve 4 vrstvách. Hranice mezi neutronovou hvězdou a černou dírou, vznik černých děr bez supernov. Pentadiamant, nová speciální modifikace uhlíku. Kentauři, podivné asteroidy.

    Jak funguje magický úhel grafenu

    Vedle dvojvrstev mají zajímavé vlastnosti i struktury 2D materiálů tvořené 4 vrstvami. V této podobě materiál reaguje velmi citlivě na určité hodnoty vnějšího elektrického a magnetického pole. 4 vrstvy grafenu ve struktuře a-b-a-b s úhlem 1,1° bylo možné např. dále ladit elektrickým polem, což se u dvojvrstvy prozatím nepodařilo.

    Největší neutronová hvězda? Nebo nejmenší černá díra?

    Nejtěžší známé neutronové hvězdy mají hmotnost asi 2,5 Sluncí, nejlehčí spolehlivě známé černé díry asi 5 Sluncí. Ale co mezi tím? Kupodivu na objekty tohoto typu téměř nenarážíme. Až teď černá díra pohltila něco o hmotnosti 2,6 Sluncí.

    Záhada zmizelé hmotné hvězdy

    Astronomové zjistili, že v drobné trpasličí galaxii se ztratila nestabilní hmotná hvězda. Mohlo jednat o známku výrazného slábnutí spojeného s částečným stíněním světla prachem v okolí hvězdy. Vědci mají však také provokativní alternativní vysvětlení – hvězda se zhroutila do černé díry, aniž by došlo k explozi supernovy. Pokud by tento druhý scénář byl skutečností, jednalo by se o první případ v historii, kdy by se podařilo takový konec života hmotné hvězdy zaznamenat.

    Pentadiamant – ještě tvrdší a přitom lehký uhlík s podivně kombinovanými vazbami

    Mechanické i elektromagnetické vlastnosti různých modifikací uhlíku se v závislosti na podobě kovalentních vazeb od sebe podstatně liší. Na japonské University of Tsukuba nyní navrhli pentadiamant, který by oba hlavní způsoby vazeb mezi atomy uhlíku formy (hybridizase sp3 a sp2; sp3 je struktura čtyřstěnu jako u diamantu, sp2 trojúhelníková struktura s násobnými vazbami jako v grafitu/grafenu) obsahoval v jediné struktuře. Takto kombinovaný materiál by měl být ještě tvrdší než diamant, takže by mu mohl podstatně konkurovat v průmyslovém využití.

    Krátce

    Evropa chystá rover pro dopravu vzorků z Marsu. Pokud se vše podaří, měli bychom se do roku 2031 dočkat vzorků z Marsu na Zemi.

    ATLAS prezentoval důkazy o produkci čtyř top kvarků. Čtyři top kvarky vznikající ve srážce dvou protonů na urychlovači LHC se téměř okamžitě rozpadají na kvark bottom a intermediální boson W.

    V CERNU asi detekovali dosud neznámý tetrakvark. Má jít o první tetrakvark, který by se skládal ze čtyř těžkých kvarků stejného typu, respektive dvou kvarků a dvou antikvarků charm (půvabný kvark).

    Asteroidy zrozené mimo Sluneční soustavu Všech těchto 19 asteroidů se řadí mezi Kentaury. Jejich současné dráhy lze prý vysvětlit pouze za předpokladu, že před 4,5 miliardami lety, v době formování Sluneční soustavy, se nacházely někde jinde.

    Samice žijí déle. Průměrný rozdíl v délce života mezi pohlavími je u většiny savců zřejmě vyšší než u člověka. A samozřejmě zůstává několik ne nutně se vylučujících vysvětlení...

    Světlo dělá z analogů vitaminu B2 silná redukční činidla. Z jednoduchých organických molekul extrémně silná redukční činidla srovnatelná svými schopnostmi s alkalickými kovy.

    Vyvinuli stěrový set k samoodběru vzorků na testování COVID-19. Stěrový set sloužící k samoodběru by mj. snížil by riziko nákazy na zdravotníky…

    Mitochondrie nejen dýchají… Před pár lety se myslelo, že mitochondrie jen vyrábí energii a podřizuje se buňce, a nyní to vypadá, že tato organela je vlastně výkonným ředitelem celé buňky…

    Astronomové poprvé detekovali tranzit exoplanety z CubeSatu. K pozorování tranzitů exoplanet není nutně potřeba velkého kosmického dalekohledu, ale stačí dokonce i CubeSat řádově za stovky tisíc dolarů.

    Mouchy s hlavou vzhůru nohama: Jak vidí lidé, ptáci a hmyz. Když otáčíte očima, obrazy na sítnicích se pohybují jako při zemětřesení. Žádné zemětřesení ovšem nevidíte. (úryvek z knihy Richard Dawkins: Rozplétání duhy. Věda, bludy a touha po zázraku.)

    Jak se mitochondrie pohybují na větší vzdálenosti. Jak mohou mitochondrie postupovat podél mikrotubulů v prostředí přeplněném proteiny, které mikrotubuly blokují?

    Status quo radši ukončit. Když se člověk natolik nemůže rozhodnout, že si hodí mincí, je lépe vybrat si změnu, alespoň tak praví aktuální studie.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    vencour avatar 12.7.2020 11:16 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Experimenty v CERNu, tetrakvark a čtyři top kvarky
    Prosím o větší pozornost/pečlivost, tretra není tetra ...
    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.