Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Bosony z fotonů. Temná hmota se speciální temnou sílou. Twistronika kouzlí se světlem. Ukládání energie pomocí závaží. Pozemský kyslík na Měsíci. Co byla `Oumuamua. Spory o disk z Nebry.
Vrstvy vůči sobě pootočených nebo různě zkroucených 2D materiálů nemají jen speciální elektrické vlastnosti, např. ve vztahu k supravodivosti. Twistronika, tedy oblast studující tyto struktury, by mohla přinášet i materiály s exotickými optickými vlastnostmi.
Princip je podobný jako u přečerpávací elektrárny. V době, kdy sluneční, větrné či přílivové elektrárny produkují přebytek energie, se tato podle nového nápadu uloží do závaží zdvíhaného v hluboké šachtě. S celou ideou přišel britský start-up, společnost Gravitricity. Trocha souvisejících čísel: hloubka „dolu“ má být až míli, zvedané závaží pak hmotnost 500 až 5 000 tun. Systém bude ve špičce spotřeby schopen dodávat 1-20 megawattů s nepřetržitým výkonem až 8 hodin.
Kromě převládající, starší teorie CDM (chladná temná hmota, která neinteraguje jinak než gravitací) existuje i novější model SIDM, který podle nové studie umožňuje lépe vysvětlit některá pozorování. SIDM (self-interacting dark matter) předpokládá, že temná a běžná hmota interagují gravitačně, temná navíc sama se sebou i prostřednictvím zvláštní temné síly. Z obou teorií vyplývají různé distribuce temné hmoty kolem galaxií.
Fosfan na Zemi vzniká pouze činností mikroorganismů nebo při průmyslových procesech. Objev této molekuly v atmosféře Venuše proto vede znovu k úvahám o možném místním životě. Atmosféra Venuše by pro život (cca mikroorganismy pozemského typu) byla mnohem příznivějším místem než žhavý povrch planety; v různých vrstvách panují různé teploty, někde i kolem příjemných 30 °C. Dokonce se zde v malém množství vyskytují i kapičky vody.
V rámci experimentu ATLAS se nyní nicméně podařilo ze 2 vysokoenergetických fotonů vyrobit 2 bosony W. Jde o částice, které jsou, stejně jako jim příbuzné bosony Z, nosičem slabé síly (tedy interakce, která je odpovědná za rozpad atomových jader určitého typu, uplatňuje se při termonukleární fúzi atd.). Mají nenulovou klidovou hmotnost. Výsledek experimentu má být současně i důkazem o sjednocení slabé a elektromagnetické interakce.
Proč si vydry pohazují s kameny? Mořské vydry používají nástroje celkem jednoznačně, i různé druhy říčních vyder si ale hrávají s kameny, alespoň v zoologických zahradách.
Povrch Měsíce může oxidovat pozemský kyslík. Podivné spojení mezi dvěma objekty zdánlivě zcela oddělenými prázdným prostorem.
Luštěniny a „symbiotické“ bakterie spolu bojují. Namísto spolupráce před sebou máme bitvu. Rostlina považuje bakterie za patogeny, snaží se jim přerušovat přísun kyslíku…
Disk z Nebry je prý mladší – a tudíž ne tak výjimečný. Disk z Nebry, unikátní památka ze samých počátků středoevropské doby bronzové, představuje fascinující objekt. Pokud není o více než 1 000 let mladší…
Další teorie: `Oumuamua je fraktální prach z Oortova mračna. Respektive nadýchaná pavučina z prachových částic. Nová teorie se ještě vrací k povaze mezihvězdného návštěvníka Sluneční soustavy.
Sdílení dat z hmotnostních spektrometrů. Český chemik se zapojil do projektu na propojování vědeckých dat z laboratoří.
Čeští vědci úspěšně pokročili ve vývoji biosenzorů pro detekci koronaviru. Aktuální testování odhalilo i možnost kvantitativního odhadu množství viru.
Unikátne archeologické nálezisko Vráble-Fidvár porovnávajú s Mykénami. Na rozdiel od Mykén sa vo Vrábľoch nachádzala pravidelná zástavba s viacerými radmi domov…
České patenty se uplatňují v autonomní dopravě. Prototyp autonomního droida na elektrický pohon pro rozvoz jídel ve městech.
Čeští biologové objevili dva nové druhy savců. Oba nově popsané druhy etiopských hlodavců mohou mít i praktický význam pro člověka jako přenašeči hantavirů.
Český kosmický startup InsightART pomohl odhalit tajemství ztraceného Raffaela. InsightART ověřuje pravost uměleckých děl za pomoci speciálního rentgenu.
Plášťové hřiby, plášťové laviny a hřbitovy kontinentů. Proč v Africe scházejí pásmová pohoří. (úryvek z knihy Václav Cílek, Zdeňka Sůvová, Jan Turek a kolektiv: Krajem Joachima Barranda – cesta do pravěku země české)
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: