OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Bosony z fotonů. Temná hmota se speciální temnou sílou. Twistronika kouzlí se světlem. Ukládání energie pomocí závaží. Pozemský kyslík na Měsíci. Co byla `Oumuamua. Spory o disk z Nebry.
Vrstvy vůči sobě pootočených nebo různě zkroucených 2D materiálů nemají jen speciální elektrické vlastnosti, např. ve vztahu k supravodivosti. Twistronika, tedy oblast studující tyto struktury, by mohla přinášet i materiály s exotickými optickými vlastnostmi.
Princip je podobný jako u přečerpávací elektrárny. V době, kdy sluneční, větrné či přílivové elektrárny produkují přebytek energie, se tato podle nového nápadu uloží do závaží zdvíhaného v hluboké šachtě. S celou ideou přišel britský start-up, společnost Gravitricity. Trocha souvisejících čísel: hloubka „dolu“ má být až míli, zvedané závaží pak hmotnost 500 až 5 000 tun. Systém bude ve špičce spotřeby schopen dodávat 1-20 megawattů s nepřetržitým výkonem až 8 hodin.
Kromě převládající, starší teorie CDM (chladná temná hmota, která neinteraguje jinak než gravitací) existuje i novější model SIDM, který podle nové studie umožňuje lépe vysvětlit některá pozorování. SIDM (self-interacting dark matter) předpokládá, že temná a běžná hmota interagují gravitačně, temná navíc sama se sebou i prostřednictvím zvláštní temné síly. Z obou teorií vyplývají různé distribuce temné hmoty kolem galaxií.
Fosfan na Zemi vzniká pouze činností mikroorganismů nebo při průmyslových procesech. Objev této molekuly v atmosféře Venuše proto vede znovu k úvahám o možném místním životě. Atmosféra Venuše by pro život (cca mikroorganismy pozemského typu) byla mnohem příznivějším místem než žhavý povrch planety; v různých vrstvách panují různé teploty, někde i kolem příjemných 30 °C. Dokonce se zde v malém množství vyskytují i kapičky vody.
V rámci experimentu ATLAS se nyní nicméně podařilo ze 2 vysokoenergetických fotonů vyrobit 2 bosony W. Jde o částice, které jsou, stejně jako jim příbuzné bosony Z, nosičem slabé síly (tedy interakce, která je odpovědná za rozpad atomových jader určitého typu, uplatňuje se při termonukleární fúzi atd.). Mají nenulovou klidovou hmotnost. Výsledek experimentu má být současně i důkazem o sjednocení slabé a elektromagnetické interakce.
Proč si vydry pohazují s kameny? Mořské vydry používají nástroje celkem jednoznačně, i různé druhy říčních vyder si ale hrávají s kameny, alespoň v zoologických zahradách.
Povrch Měsíce může oxidovat pozemský kyslík. Podivné spojení mezi dvěma objekty zdánlivě zcela oddělenými prázdným prostorem.
Luštěniny a „symbiotické“ bakterie spolu bojují. Namísto spolupráce před sebou máme bitvu. Rostlina považuje bakterie za patogeny, snaží se jim přerušovat přísun kyslíku…
Disk z Nebry je prý mladší – a tudíž ne tak výjimečný. Disk z Nebry, unikátní památka ze samých počátků středoevropské doby bronzové, představuje fascinující objekt. Pokud není o více než 1 000 let mladší…
Další teorie: `Oumuamua je fraktální prach z Oortova mračna. Respektive nadýchaná pavučina z prachových částic. Nová teorie se ještě vrací k povaze mezihvězdného návštěvníka Sluneční soustavy.
Sdílení dat z hmotnostních spektrometrů. Český chemik se zapojil do projektu na propojování vědeckých dat z laboratoří.
Čeští vědci úspěšně pokročili ve vývoji biosenzorů pro detekci koronaviru. Aktuální testování odhalilo i možnost kvantitativního odhadu množství viru.
Unikátne archeologické nálezisko Vráble-Fidvár porovnávajú s Mykénami. Na rozdiel od Mykén sa vo Vrábľoch nachádzala pravidelná zástavba s viacerými radmi domov…
České patenty se uplatňují v autonomní dopravě. Prototyp autonomního droida na elektrický pohon pro rozvoz jídel ve městech.
Čeští biologové objevili dva nové druhy savců. Oba nově popsané druhy etiopských hlodavců mohou mít i praktický význam pro člověka jako přenašeči hantavirů.
Český kosmický startup InsightART pomohl odhalit tajemství ztraceného Raffaela. InsightART ověřuje pravost uměleckých děl za pomoci speciálního rentgenu.
Plášťové hřiby, plášťové laviny a hřbitovy kontinentů. Proč v Africe scházejí pásmová pohoří. (úryvek z knihy Václav Cílek, Zdeňka Sůvová, Jan Turek a kolektiv: Krajem Joachima Barranda – cesta do pravěku země české)
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: