abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 592 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Glukózový palivový článek předčí baterii

    4. 9. 2022 | Redakce | Různé | 2386×

    Bývaly římské hrací kostky cinknuté? Jak hmotná je největší hvězda? Kolik by Země mohla mít maximálně měsíců? Dopadly v době konce dinosaurů asteroidy dva? 2D diamant.

    Glukózový palivový článek předčí baterii

    Hlavním zamýšleným cílem zařízení je pokrytí energetických potřeb různých implantátů nebo i minirobotů dodávajících na místo určení léky. Starší glukózové palivové články byly založeny na měkkých polymerech a nakonec se neprosadily především v konkurenci s bateriemi typy lithium-jód, které dnes najdeme ve většině kardiostimulátorů. Nový článek má naproti tomu jako základ pro elektrolyt keramický materiál.

    Kolik by Země mohla mít maximálně měsíců?

    Ve Sluneční soustavě je více než 200 měsíců, pouze tři ale obíhají kolem terestrických (kamenných) planet (Měsíc, Phobos a Deimos). Všechny zbývající se nacházejí u plynných obrů – a z druhé strany, své měsíce má každá z obřích planet. To je stav vzhledem k našim znalostem vzniku a vývoje planetárních systémů očekávaný. Nová studie vede k závěru, stabilitu oběžné dráhy u Země by mohlo udržet 7 ± 1 měsíců typu Ceres, 4 ± 1 měsíců typu Pluto a 3 ± 1 Měsíců.

    Dopovaný diaman má být stabilnější

    Diaman (diamane) je 2D varianta diamantu. Dá se získat např. stlačením dvou vrstev grafenu, čímž mezi oběma vrstvami vzniknou chemické vazby sp3. Problém je, že takto syntetizovaný diaman se za normálního tlaku přemění zase na grafen. Nová studie zkoumala, jak se změní vlastnosti diamanu (dokonce mají existovat dvě modifikace, hexagonální a kubický) prostřednictvím dopantů.

    Teleskop ESO/VLT zachytil srážku dvou galaxií

    Pozorování ukazují, že černé díry v centru NGC 7727 se (podle vzájemné vzdálenosti na obloze) fyzicky nacházejí jen asi 1 600 světelných let od sebe a měly by se spojit v průběhu následujících 250 milionů let (což je v měřítcích kosmického vývoje zanedlouho). Jakmile splynou, vytvoří ještě hmotnější černou díru.

    Krátce

    Bývaly římské hrací kostky cinknuté? Zajímavé ale je, že římské kostky nebývaly zrovna pravidelné. Namísto krychlí šlo útvary různě podlouhlé nebo stěny mohly být i poněkud našikmo.

    Geny pro umělé klouby. Geny ovlivňují, jak člověk umělý kloub přijme, tedy zda se implantace zdaří.

    Pořídili ostrý snímek R136a1, nejhmotnější známé hvězdy. Největší hvězdy možná nejsou tak velké, jak si astronomové dosud mysleli. Je limit spíš 200 nebo 300 Sluncí?

    Kráter Nadir u Afriky pochází ze stejné doby jako dopad asteroidu, který vyhubil dinosaury. Dno pozemských oceánů je možná méně prozkoumané než povrch Marsu. Když teď vědci mapovali mořské dno a dávné sedimenty pod ním, objevili něco, co vypadá jako kráter po dopadu asteroidu.

    Želvy mohou řídit rychlost svého stárnutí. Nestárnout v tomto kontextu samozřejmě neznamená být nesmrtelný, ale to, že pravděpodobnost úmrtí se s věkem nezvyšuje. To ovšem v plné míře neplatí ani pro želvy.

    Na Měsíci může být led původem ze sopek. Důsledkem vulkanismu mohou být nejen tmavé skvrny na povrchu Měsíce, ale i vrstvy ledu, podle nového výzkumu mnohde tlusté desítky až stovky metrů.

    Kvasinky zvládnou syntetizovat tyrosin i resveratrol. Upravená kvasinka Pichia pastoris dokáže efektivně produkovat tyrosin a další od něj odvozené organické látky, především sloučeniny rostlinného původu resveratrol, naringenin, norcoclaurin a retikulin.

    Jak Sparťané a Athéňané obléhali města. První řecké katapulty údajně vznikly na Sicílii až na přelomu 5. a 4. století, odborníci se však neshodují na tom, zda šlo o stroje tenzní (tedy jakési primitivní kuše, gastrafetai), nebo torzní. (úryvek z knihy M. Habaj, P. Nývlt: Válka o Řecko: Sparťané proti Athéňanům)

    Čeští lékaři a vědci prodlouží život lidem s leukémií. Vědci navrhli zkombinovat azacytidin s další látkou nazvanou G-CSF, podporující vznik a vývoj bílých krvinek v kostní dřeni.

    Největší český dalekohled má 55 let. Dalekohled provozuje Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově od srpna roku 1967. Jedná se o největší optický astronomický přístroj v České republice. Od roku 2012 nese jméno docenta Luboše Perka.

    Nečekaně vysocí lidé na západním Balkáně. Zeměpisné jádro výskytu mimořádně vysokých postav nad 184 cm tvoří pás táhnoucí se od splitsko-dalmatské župy přes jižní část Hercegoviny až po centrální část Černé Hory kolem pohoří Durmitor.

    Tau proteinu na stopě. Protein tau je významným činitelem v rozvoji lidských neurodegenerativních onemocnění, Alzheimerovu chorobu nevyjímaje.

    Moderna požádala FDA o schválení bivalentní posilovací vakcíny proti omikronu. mRNA-1273.222 cílí jak na původní kmen viru SARS-CoV-2, tak na subvarianty BA.4/BA.5 varianty omikron tohoto viru.

    Služby CESNET jsou dostupné i na Špicberkách – na nejseverněji položeném českém výzkumném pracovišti. Služby CESNET jsou dostupné i na Špicberkách – na nejseverněji položeném českém výzkumném pracovišti.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.